Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ropa minulý týždeň naskočila na rastovú vlnu

Investície 06.07.2017 | 09:15 0 Komentárov

Čiernemu zlatu sa počas celého uplynulého týždňa darilo a zatváralo v zelenom teritóriu. V úvode týždňa si začala ropa postupne pripisovať menšie zisky k svojej hodnote. 

Nasledujúci deň si už pripísala takmer dve percentá, a to najmä z dôvodu očakávaného poklesu zásob ropy v USA. V stredu ceny čierneho zlata podporili najmä informácie o klesajúcej ťažbe ropy v USA za uplynulý týždeň o 100 tis. barelov denne. Ide však len o dočasný stav na komoditných trhoch, za ktorým stál uragán Cindy a údržbárske práce na ťažobných zariadeniach na Aljaške.

V piatok ropa pokračovala na šnúre rastu už siedmy deň v rade. Severomorská ropa Brent si pripísala viac ako percento a zatvárala už tesne pod hranicou 48 USD za barel. Americká WTI si pripísala takmer 2,5 % a zatvárala nad hranicou 46 USD za barel. Za rastom ceny čierneho zlata stál najmä pokles nových vrtov v USA. No zároveň rastúce ceny ropy tlmila správa, že OPEC aj napriek snahe znižovať svoju produkciu, ju minulý mesiac naopak zvýšila.

Aj napriek rastúcim cenám čierneho zlata sa ale celkový sentiment na trhoch tým nemení a hlavným trendom vplývajúcim na trh s ropou sú aj naďalej obavy z jej vysokej produkcie. Na trhu stále pretrvávajú obavy a nedôvera v zníženie nadmernej ponuky ropy na trhoch. Investori sa obávajú, že predlženie dohody o znižovaní produkcie kartelom OPEC nebude dostatočné. Zásoby ropy totiž rastú v dôsledku vysokej produkcie ropy hlavne v USA, ale taktiež aj v Líbyi či Nigérii.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *