Utorok 26. marca. Meniny má Emanuel

Ropa prekročila hladinu 70 dolárov za barel

Investície 26.03.2018 | 18:58 0 Komentárov

V úvode minulého týždňa bola ropa ťahaná smerom nadol obavami z rastúcej ťažby americkej bridlicovej ropy. Ale výraznejšiemu prepadu cien na ropnom trhu bránila predchádzajúca správa Medzinárodnej agentúry pre energetiku IEA, v ktorej agentúra uviedla, že ekonomická kríza vo Venezuele spôsobila pokles jej produkcie.

V utorok a v stredu ropný trh výrazne rástol, pod čo sa podpísalo hlavne zvyšujúce sa napätie na Blízkom východe medzi Saudskou Arábiou a Iránom. Ruku k dielu pridáva aj to, že USA uvažujú nad uvalením sankcií voči Teheránu. A taktiež aj správa IEA o poklese produkcie ropy vo Venezuele.

V stredu za výraznými ziskami ropy stál aj prekvapujúci pokles jej zásob v USA. Taktiež klesli aj zásoby benzínu, aj keď pomalším tempom, ako tomu bolo týždeň predtým. Vo štvrtok sa však ceny čierneho zlata mierne znížili, a to v dôsledku posilňujúceho sa dolára.

V závere uplynulého týždňa ale ropný trh výrazne vzrástol. Bolo to spôsobené hroziacim eskalovaním napätia medzi USA a Iránom po vymenovaní nového Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť [John Bolton]. Trhy sa totiž obávajú, že bude presadzovať tvrdší prístup voči Iránu. Smerom nahor ropu tlačia aj nové colné opatrenia, ktoré Donald Trump plánuje zaviesť proti Číne.

V týždennom porovnaní si ropa Brent pripísala zhruba 6,5 percenta k svojej hodnote a piatkové obchodovanie zatvárala nad hladinou 70 USD za barel.

Analytický tím Poštovej banky

Tagy Ropa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *