Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Ropa rastie na pozadí politický rizík

Investície 29.09.2017 | 13:16 0 Komentárov

Čierne zlato sa v posledných týždňoch nenápadne vyšplhalo až na aktuálne 5-mesačné maximá. A faktory, ktoré tlačia cenu ropy smerom nahor, sa – nanešťastie pre bežných motoristov – zatiaľ nemenia.

Americká ropa WTI, ktorá je kľúčovou komoditou pre vývoj ceny benzínu aj nafty na trhoch, si úvodom tohto týždňa pripísala na svoje konto viac než 3 % a dostala sa na nové päťmesačné maximá nad úrovňou 52 dolárov za barel. Od júna, kedy dosiahla najnižšiu cenu, sa rope WTI od júnového dna podarilo narásť o 23 percent.

Za týmto nárastom stoja hlavné politické riziká: referendum v irackom Kurdistane a tiež varovanie niektorých veľkých bánk, že ropy nemusí byť v ďalších mesiacoch dostatok. Plus fakt, že krajinám ťažiacim ropu (OPEC) sa podarilo dodržať zníženú produkciu a aj napriek rastu produkcie z USA. To všetko aktuálne tlačí cenu ropy smerom nahor.

Po tom, čo iracký región hlasoval za svoju nezávislosť,  vyhlásil Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že Turecko by mohlo zastaviť prívod ropy z irackého Kurdistanu. Ak by sa to naozaj stalo, mohol by svet pocítiť v roku 2019 nedostatok ropy na trhu. Zdá sa, že dlhodobý trend z posledných rokov, keď bol na trhoch prebytok ropy a dopyt bol celkovo slabý, sa môže chýliť ku koncu.

Na porovnanie, európska ropa Brent sa v pondelok obchodovala okolo 59 USD za barel, čo predstavuje nárast oproti júnu už o takmer 35 percent. A cena ropy by mohla ísť ešte vyššie. V priebehu týždňa ropa Brent trochu korigovala prudký pondelkový nárast, ale pravdepodobne ide len o výber ziskov a rast by do budúcna mohol pokračovať aj ďalej.

Ak by sa situácia v Iraku skomplikovala, ohrozených je cca 500-tisíc barelov ropy denne, čo má reálny potenciál udržať cenu ropy v celkovom raste. Turecko je proti nezávislosti kurdského štátu a vzhľadom na to, že ropovod ide z Iraku cez Turecko do prístavu Ceyhan, bude mať Turecko najväčší vplyv na to, čo sa s týmto ropovodom udeje. Zatiaľ podľa dostupných zdrojov tečie ropa cez tento ropovod normálne.

Ak to zhrnieme, zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že v najbližších týždňoch a mesiacoch si za tankovanie do auta priplatíme. Ako veľmi, bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať situácia v Kurdistane a tiež celosvetový dopyt po palivách.

Autor: Peter Bukov, hlavný analytik TopForex

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *