Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Ropa reagovala na víkendové útoky prudkým rastom

Investície 16.09.2019 | 13:18 0 Komentárov

Trh s ropou cez víkend ochromil útok bezpilotných dronov na najväčšie ropné zariadenie v Saudskej Arábii. Podľa odhadov sa produkcia ropy v tejto krajine po útoku znížila až na polovicu. Výpadok zodpovedá piatim percentám svetovej ponuky ropy, čo predstavuje stratu takmer šiestich miliónov barelov za deň.

„Na trhu s ropou sa preto rozšírili obavy z nedostatku suroviny. Obchodovanie na burzách v Ázii odštartovalo v pondelok nárastom cien až o 20 percent . Po otvorení trhov v Európe sa nálada síce trochu upokojila, no rast cien napriek tomu predstavoval približne päť percent,“ hovorí makroanalytik Saxo Bank, Kay Van-Petersen.

USA sa chopili príležitosti a prezident Donald Trump tweetoval, že v prípade potreby poskytne americké strategické ropné rezervy, ktoré tvoria až 700 miliónov barelov ropy. Išlo by o výnimočný krok, pretože americké strategické zásoby boli otvorené len počas vojny v zálive v roku 1991, hurikánu Katrina v roku 2005 a počas zastavenia produkcie v Líbyi v rámci Arabskej jari v roku 2011.

Saudská Arábia už vyhlásila, že zo svojich vlastných zásob dokáže uspokojiť dopyt klientov po dobu približne 60 dní. Zároveň uviedla, že tretina výpadku produkcie bude v pondelok už v prevádzke.

„Hlavnou obavou teraz je to, či útok na zariadenia v Saudskej Arábii nevyvolá otvorenú vojenskú konfrontáciu v regióne, ktorá by v prípade ďalších útokov predstavovala riziko ešte väčšieho prerušenia dodávok ropy a ďalšieho globálno-politického napätia,“ hovorí forex analytik Saxo Bank John Hardy. 

Trhy podľa neho dúfajú, že strategické rezervy Saudskej Arábie obmedzia prerušenie dodávok, a že odhad času na opravu poškodených zariadení bude len v rámci niekoľkých týždňov. 

„Momentálne je príliš skoro na to, aby sme mohli odhadnúť vplyv útokov na makroekonomiku jednotlivých krajín v regióne. Je však jasné, že ďalší ropný šok svet rozhodne nepotrebuje,“ dodáva makro analytik Saxo Bank, Christopher Dembik.

„Táto situácia je nepriaznivá predovšetkým pre Saudskú Arábiu a môže pomôcť ostatným svetovým ťažiarom získať nových odberateľov v krajinách, kde bola hlavným dodávateľom Saudská Arábia,“ myslí si Martin Sklenář z pražskej pobočky Saxo Bank. 

„Ceny benzínu a nafty sa môžu na čerpacích staniciach navýšiť výrazne, a to až o 10 centov na liter. Tento cenový nárast by ale nemal trvať dlho,“ dodáva. 

Víkendové bombardovanie saudských ropných zariadení pocítili najintenzívnejšie trhy obchodujúce s energiami. Devízové a iné trhy zatiaľ reagovali len vlažne. 

V prípade, ak by prudký nárast cien trval dlhšiu dobu, rádovo niekoľko týždňov, malo by to negatívny dopad na menšie meny. Dokonca aj tie, ktoré majú pozitívnu koreláciu s ropou, teda kých, ktoré nominálne zvýšenie cien ropy cez vyšší príjem z ropy posilňuje. Ide napríklad o kanadský dolár, nórsku korunu, ktoré momentálne posilnili.

„Trhy sa teraz snažia prekonať šok z útoku. Ak však tento faktor pominie, pozornosť investorov sa presunie na výnosy dlhopisov a stredajšie s napätím očakávané zasadnutie Fedu, ktoré môže priniesť pár prekvapení,“ uzatvára J. Hardy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *