Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ropa začala stúpať, riziko korekcie však pretrváva

16.02.2018 | 10:05 0 Komentárov
  • Cena ropy vykazuje prvé znaky stabilizácie
  • Produkcia krajín mimo OPEC bude rásť a dopyt zostane stabilizovaný
  • Nedávnu korekciu vyvolal chaos na akciových trhoch a nedostatok pre ropu priaznivých správ

Po páde o viac ako 12 percent a poklese takmer až na spodnú hranicu intervalu našej predikcie pre tento kvartál, sa ropa začína stabilizovať. No je tu slabý dolár, strácajúci pre obavy z vývoja americkej ekonomiky, čo nevytvára dobrý základ pre skutočné zotavenie cien ropy.

V minulom týždni zverejnili svoje mesačné prognózy pre globálny dopyt a ponuku ropy tak OPEC, EIA, ako aj IEA. Hoci medzi prognózami sú citeľné rozdiely, trend rastúcej ponuky z krajín mimo OPEC naďalej pokračuje.

Zníženie globálnej ponuky ropy po obmedzení produkcie krajín OPEC + v minulom roku pomohlo spotovým cenám dostať sa nad ceny dohodnuté v termínovaných (futures) kontraktoch. Táto situácia, keď je prvý termínovaný kontrakt zobchodovaný drahšie ako všetky ostatné, podporila výrazné a pravdepodobné len dočasné hromadenie špekulatívnych stávok zo strany hedgeových fondov.

Korekciu, ktorú sme videli v uplynulých týždňoch, spôsobili sčasti problémy na akciovom trhu, a sčasti nedostatok pozitívnych správ na ropnom trhu. Správy totiž nedokázali podporiť veľký objem špekulatívnych stávok, ktorý presahoval jednu miliardu barelov. Navyše, po tom čo americké akcie začali svoje sezónne ťaženie, hoci v pomalšom tempe ako zvyčajne, americká produkcia ropy sa vyšplhala nad desať miliónov barelov denne.

Hedgeové fondy preto počas dvoch týždňov zredukovali svoje stávky na rast ceny o 52 tisíc lotov. Nepoznáme však najnovšie údaje, ktoré budú k dispozícií 16. februára

Včerajší silný nárast ťahali špekulatívni obchodníci, ktorí si kryli pozície po poklese dolára a posilnení amerického akciového trhu.

Pohľad na štatistiku, v ktorej cena ropy vymazala všetky svoje prírastky od decembra minulého roku, zalarmoval členov organizácie OPEC k novým verbálnym intervenciám. Saudskoarabský minister pre energie Khalid al-Falih, jeden z kľúčových tvorcov dohody o obmedzení produkcie, včera povedal, že by uprednostnil nerovnováhu medzi dopytom a ponukou ropy. Z toho sa dá usudzovať, že obmedzenie produkcie môže trvať dlhšie.

Cena ropy Brent našla podporu na úrovni 61 dolárov za barel, čo znamená pokles z vrcholu dosiahnutého v rely trvajúcej od júna minulého roka do januára o 38,2 percenta. Keďže ide len o limitovaný pokles, zdá sa, že by to mohla byť len týždňová korekcia v rámci dlhotrvajúceho rastového trendu. Keď vezmeme do úvahy rast ťažby v krajinách mimo OPEC, ako aj možný nárast dopytu, ropa by mohla svoju budúcu podporu nájsť v pásme od 65,40 do 66,50 dolárov za barel.

Tagy Ropa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *