Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Rozdiel medzi platom generálneho riaditeľa a radového zamestnanca je zhruba 4,5 násobok

Ostatné správy 14.09.2016 | 11:14 0 Komentárov

Portál Platy.sk sa pozrel aj na to, aké sú rozdiely v platoch vrcholových manažérov, napríklad generálneho riaditeľa a pomocných pracovníkov. V súčasnosti topmanažéri na Slovensku zarábajú 4,5-krát viac ako robotníci. V roku 2010 zarábali 4,7-krát viac. Ide teda len o miernu zmenu. 

„Sú tlaky odborových organizácií, aby rozdiely neboli také obrovské, preto by sa mali manažérske platy zverejňovať. Aspoň v istých typoch spoločností, napríklad tých, ktoré sú na burze,“ povedal manažér portálu Platy.sk Miroslav Dravecký.

Podobná situácia je aj v okolitých krajinách. V Českej republike predtavuje rozdiel v platoch 5,1-násobok, v Maďarsku o niečo menej, ale viac ako na Slovensku. Najrovnostárskejší sú Fíni, kde je to len 2,6-násobok.

Medián platu, teda jeho stredná hodnota je v Bratislavskom kraji 1200 eur. Znamená to, že taký istý počet výplat sa nechádza nad touto hodnotou, ako i pod ňou. Údaj sa líši od aritmetického priemeru, ktorý hodnoty do istej miery skresľuje.. Medián sleduje rozloženie výplat z pohľadu početnosti.

V Prešovskom kraji je mediánová hodnota platu 800 eur. Takže polovica ľudí v tomto kraji zarába menej ako je 800 eur. V porovnaní s rokom 2010 sa to veľmi nezmenilo. Momentálne plat Prešovčana predstavuje 64 percent toho, čo zarába Bratislavčan. V roku 2010 to bolo 62 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *