Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Rozhodnú sa dve hlavné centrálne banky pre akciu už septembri, alebo to odložia na december

05.09.2016 | 19:14 0 Komentárov

Septembrové zasadnutia dvoch z hlavných svetových centrálnych bánk budú určite ostro sledované. Už tento štvrtok (8. 9.) sa koná zasadnutie Rady guvernérov ECB a 20.-21. septembra zasadne americký Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC). Dve centrálne banky sú však v protichodných pozíciách. Zatiaľ čo Fed uvažuje nad uťahovaním menovej politiky, ECB rieši opačnú dilemu.

V prípade ECB sa v septembri neočakáva zmena menovej politiky, aj keď inflácia stále výrazne zaostáva za cieľom ECB, ktorým je inflácia blízko ale tesne pod dvomi percentami v strednodobom horizonte. Momentálne ECB čaká na správy o vplyve svojich opatrení v oblasti úverovania v eurozóne a s časovým odstupom do inflácie. Centrálna banka pozorne monitoruje vývoj na trhoch, najmä v súvislosti s dopadmi Brexitu, a ako vyhlásila na svojom predchádzajúcom zasadnutí, keď bude mať viac informácií a k dispozícii nové projekcie (v septembri) zváži celkovú situáciu a svoju menovú politiku.

Čo urobí ECB?

V prípade, že by si to zhoršený výhľad vyžadoval, je ECB pripravená konať. Augustová inflácia Radu guvernérov síce nepotešila (keďže ostala nezmenená na úrovni 0,2 % r/r), ale sama osebe by nemala odôvodňovať ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Okrem toho, negatívne dopady Brexitu sa zatiaľ v Eurozóne neukázali. Ekonomika eurozóny sa ukazuje ako pomerne robustná, čomu napomáha už uvoľnená menová politika ECB.

Zatiaľ si myslíme, že ak by aj bol dôvod uvoľniť menovú politiku, skôr by si ECB zvolila rozšírenie programu nákupu aktív (kvantitatívne uvoľňovanie) než rozsiahlejšie znižovanie sadzieb. Celkovo by v Eurozóne malo pretrvať prostredie nízkych sadzieb minimálne do konca roka 2017.

Vo štvrtok by mohlo z pohľadu ECB prísť ku technickým zmenám parametrov kvantitatívneho uvoľňovania, keďže v prípade nákupu nemeckých či holandských štátnych dlhopisov narazí ECB už čoskoro na svoj limit. Je však možné, že s technickou úpravou centrálna banka počká na ďalšie zasadnutie.

Rozhýbe sa Fed konečne?

Vyjadrenia prezidentky amerického Fed-u, Janet Yellen, na stretnutí centrálnych bankárov a akademikov v Jackson Hole poukazujú na plánované zvyšovanie sadzieb v USA, avšak konkrétne načasovanie vo vyjadrení chýbalo. September aj december prichádzajú do úvahy, ale vyššia pravdepodobnosť je, že Fed so zvýšením počká do decembra.

Zvyšovanie sadzieb v USA je závislé od prichádzajúcich dát z ekonomiky. Augustové údaje z trhu práce nesplnili očakávania, keďže sa vytvorilo iba 151-tisíc pracovných miest (non-farm payrolls), pričom konsenzus trhu čakal 180tisíc. Miera nezamestnanosti ostala na úrovni 4,9 percenta (trh čakal 4,8 %). Aj keď samotné augustové čísla znížili pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb už v septembri, celkovo neukazujú horšiu situáciu na trhu práce.

Pri rozhodovaní Fed-u hrajú rolu aj externé riziká. Stále je priskoro pozorovať dopad Brexitu a celkovo je globálny rast ekonomík pomerne krehký. Ďalším faktorom sú blížiace sa prezidentské voľby v USA, ktoré sa konajú v novembri. Je pravdepodobné, že Fed počká so zmenou svojej menovej politiky až na obdobie po voľbách, aby takto nepriamo nezasahoval do prebiehajúcich kampaní.

Z tohto pohľadu sa preto javí ako pravdepodobnejšia voľba december, keď bude tiež k dispozícii viac údajov o prípadných dopadoch Brexitu a viac informácií z vývoja v domácej ekonomike. Odkladaním zvýšenia sadzieb riskuje Fed menej, ako keby sadzby zvýšil priskoro. Plánované zvýšenie sadzieb v USA nebude veľké, ale ide skôr o symboliku takého kroku, ktorý by naznačoval pokračovanie na ceste uťahovania menovej politiky Fedu. 

Slabý dolár nám hrá do karát

Z hľadiska výmenného kurzu by zvýšenie sadzieb v USA malo posilniť americký dolár. Euro by tak oproti americkej mene bolo slabšie, čo by mohlo pomôcť ECB posilniť ekonomický rast (podpora vývozov pre slabšie euro) a priblížiť sa k vyššej inflácii (drahšie dovozy v dolároch). Zvýšenie sadzieb v USA by teda nepriamo pomohlo aj ECB, ktorá je v opačnej pozícii ako Fed.

Dolár po zverejnení údajov z trhu práce najprv oslabil, ale neskôr straty napravil a momentálne sa kurz nachádza na úrovni 1,11 USD/EUR.  

Nízke výnosy pretrvávajú 

Súčasne rekordne uvoľnená monetárna politika má vplyv i na nízke ceky dlhopisov. Výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov mierne vzrástli a momentálne sa nachádzajú na úrovni –0,05 %. K negatívnym výnosom Bundov prispieva prebiehajúce kvantitatívne uvoľňovanie ECB, Brexit, ako aj celková pozícia nemeckých dlhopisov ako bezpečných aktív (tzv. safe haven).   

Vzhľadom na zmenu benchmarkového dlhopisu na SLOVGB 1 ⅜ 01/21/27 je slovenský benchmark skoro 11-ročný. Momentálne sa výnosy slovenských 11ročných splatností nachádzajú na úrovni 0,32 percenta, čo oproti minulému týždňu predstavuje mierny nárast. Podobne ako u nemeckých dlhopisov je stále vidieť pokračujúce kvantitatívne uvoľňovanie ECB.

Katarína Muchová – analytičká Slovenskej sporiteľne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *