Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Rozpočet na budúci rok počíta deficitom 49 % HDP

Makroekonomika 03.12.2019 | 14:41 0 Komentárov

Poslanci Národnej rady SR schválili rozpočet verejnej správy na budúci rok. Opozícia ho označila za nerealistický.

Za finálnu verziu rozpočtu hlasovalo 78 poslancov. Proti bolo 61 z nich. Koalícia bola pri hlasovaní jednotná. Rozpočet teda získal podporu strán Smer-SD, SNS aj Most-Híd.

Ministerstvo financií upustilo na apel SNS od zámeru zvýšiť spotrebnú daň pri tabaku. Oproti pôvodnej verzii návrhu rozpočtu to znamená výpadok 101,8 mil. eur. Na druhej strane došlo počas hlasovania k zvýšeniu bankového odvodu. Verejné financie si tým na budúci rok polepšia o zhruba 130 mil. eur.

Rozpočet sa nakoniec podarilo schváliť s plánovaným rozpočtom 0,49 percenta HDP, čo je požiadavka Európskej komisie.

Rozpočet sa musel vyrovnať s plánovaným spomalením hospodárskeho rastu. Kým ešte v prvej polovici roka sa počítalo sa ekonomickým rastom o 4,3 percenta, súčasná prognóza hovorí len o 2,3 percente. Znamená to nižšie príjmy v podobe daní. Zamestnanosť by sa aj napriek tomu mala udržať na rovnakej úrovni.

Opozícia schválený rozpočet kritizuje. SaS vyčíta, že pri rozprave neboli vypočuté odborné argumenty a do diskusie sa zapájala výhradne len opozícia.

„Naša krajina nepotrebuje uťahovanie opaskov, potrebuje vyššiu efektívnosť. Potrebujeme z každého eura získať maximum. Aj preto sme nemohli hlasovať za predložený štátny rozpočet,“ povedal poslanec za SaS a člen finančného výboru Marián Viskupič. Rozpočtové provizórium by bolo podľa neho „lepším a férovejším riešením“.

Strana Za ľudí pod vedením Adreja Kisku predpokladá, že deficit rozpočtu schválený na budúci rok na úrovni 0,49 percenta sa nepodarí dodržať.

„Minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru v rozpočte kamufluje a falšuje čísla. Oficiálnym číslam neverí nielen Rozpočtová rada, ale ani Národná banka Slovenska a Európska komisia. Dôvod, prečo sa vláda uchyľuje k takýmto praktikám, je zrejmý: Fiškálne pravidlá jej nedovolia predložiť rozpočet s vyšším deficitom než 0,5 percenta HDP, hoci reálne hospodárenie štátu je od tohto cieľa na míle vzdialené. V rozpočte je evidentné nadhodnotenie príjmov a podhodnotenie výdavkov. Ide najmä o dividendy štátnych podnikov, príjem z predaje emisných povoleniek, hospodárenie Sociálnej poisťovne, samospráv a zdravotníckych zariadení,“ kritizuje Tomáš Meravý zo strany Za ľudí.

Aj podľa PS/Spolu je rozpočet na rok 2020 fiktívny. „V oblasti verejných financií sa vláda správa ako vždy, keď treba niečo riešiť. Veľa rečí, žiadne výsledky,“ povedal Miroslav Beblavý z tejto strany. Štát podľa neho hospodári zle a pomáha si kreatívnym rozpočtovaním.

Európska komisia síce návrh rozpočtu odobrila, no s výhradami a Slovensko zaradila do kategórie krajín s nezodpovedným hospodárením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *