Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Rozšírenie japonského QE navodilo Risk on náladu

Lukáš Lóci 01.11.2014 | 17:48 0 Komentárov

Na záver obchodného týždňa si centrálne banky pripravili na obchodníkov prekvapenia. Prvým bolo rozhodnutie japonskej centrálnej banky o rozšírení nákupného programu z pôvodných 60–70 biliónov jenov na 80 biliónov jenov. Správa ovplyvnila nielen japonský finančný trh, ale aj európske a americké parkety.

Japonský index Nikkei 225 pridal za piatok 775 bodov a zastaviť ho dokázalo len pozastavenie obchodovania zo strany burzy. V percentuálnom vyjadrení pridal takmer 5 %. Japonská mena po správe vyštartovala k hladine 112.48 USDJPY. Na týchto úrovniach sa naposledy obchodoval v decembri 2007. Jen strácal na páre s dolárom skôr vďaka jenovej slabosti ako dolárovej sile. Piatkový prepad jenu zaraďujeme k najsilnejším pohybom od apríla 2013, kedy bol predstavený pôvodný program kvalitatívneho uvoľňovania.

Táto správa sa dotkla aj 10-ročných dlhopisov krajiny. Tie ponúkajú výnos 0.448 % a 20-ročné 1.285 %. Zvýšenie nákupného programu zo sebou nesie aj, samozrejme, isté zmeny v štruktúre nákupov. Napríklad zahraničných ETF sa trojnásobne zvýšia na konečné 3 bilióny jenov. Zaujímavosťou je aj fakt, že celých 10 biliónov jenov, o ktoré sa zvýšil nákupný program sa dostanú do obehu formou nákupu vládnych dlhopisov. Z toho dôvodu výnosy na 10ročných aj 20ročných vládnych bondoch klesali. Tento krok japonskej centrálnej banky spôsobil okrem iného aj rozhýbanie svetových indexov k novým high.

Ďalšou správou, ktorá rozhýbala trhy bolo rozhodnutie ruskej centrálnej banky, ktorá neočakávane zvýšila svoju základnú sadzbu o 150 bázických bodov na 9.5 %. Očakávania boli, že príde maximálne k zvýšeniu sadzieb o 50bp. Svoje rozhodnutie odôvodnila spomaľovaním inflácie v strednodobom horizonte. Z jej správy sme sa dozvedeli, že žiadne zmeny menovej politiky nechystá. Ruský rubeľ oslabil po správe voči americkému doláru o takmer 5 %.

Rozvoľnená menová politika BoJ spôsobila zelený close na oboch brehoch Atlantiku: EU50 +2.55 %, DAX + 2.33%, SPX +1.16 %, NASDAQ +1.41 % a DJIA +1.12 %.

Ing. Lukáš Lóci, analytik Capital Markets o.c.p., a.s 

Tagy Japonsko Q QE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *