Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Rýchly odhad: HDP za prvý kvartál rástlo o 4,6%

Objem hrubého domáceho produktu sa podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR v 1. štvrťroku 2010 oproti 1. štvrťroku 2009 zvýšil v stálych cenách o 4,6%.

1. štvr ť roku 2010  sa podľa rýchleho odhadu vytvoril hrubý domáci produkt (HDP) v objeme 15 053,4 mil. eur. V porovnaní s 1. štvrťrokom 2009 vzrástol v stálych cenách o 4,6% (v bežných cenách o 2,7%). 

Celková zamestnanosť v referenčnom období dosiahla 2 133 tis. osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2009 klesla o 3%.

Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa v 1. štvrťroku 2010 vytvoril hrubý domáci produkt v stálych cenách v objeme 12 355,5 mil. eur a oproti 1. štvrťroku 2009 vzrástol o 4,5%. Celková zamestnanosť po sezónnej analýze dosiahla 2 142,4 tis. osôb a medziročne klesla o 3,2%.

Komentár VÚB k rýchlemu odhadu HDP

Dnes zverejnený rýchly odhad HDP ukázal, že reálny HDP v 1Q10 vzrástol oproti rovnakému obdobiu minulého roka v stálych cenách o 4,6% r/r oproti poklesu -2,6% vo 4Q09 a -4,6% v roku 2009. Po poklesoch v predchádzajúcich štyroch kvartáloch v roku 2009 tak slovenská ekonomika medziročne opäť rástla. V porovnaní s konsenzom analytikov a našim odhadom bol rast ekonomiky v 1Q10 o jednu desatinu percentuálneho bodu rýchlejší. Po sezónnom očistení vzrástol reálny HDP o 4,5% r/r, a v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 0,8% q/q vs. 2% vo 4Q10.

Podrobná štruktúra rastu HDP zatiaľ nie je známa (zverejní sa 4. júna). Predpokladáme však, že k rastu HDP prispel rast zahraničného dopytu a tvorba zásob. Spotreba domácností ostala ale zrejme naďalej slabou. Tomu napovedá pokles zamestnanosti o 3% r/r, hoci aj tu došlo k zmierneniu negatívneho trendu z -4% r/r vo 4Q09 a -3,7% v 3Q09. Očakávame, že slovenská ekonomika bude pokračovať v rastoch aj v nasledujúcich štvrťrokoch, avšak zrejme pomalším tempom ako v úvode roka. Za celý rok 2010 odhadujeme rast reálneho HDP o 3% r/r.

Komentár UniCredit Bank k rýchlemu odhadu HDP

V 1Q hrubý domáci produkt vzrástol síce medziročne o 4,6%, ale 3,8% z toho bol vplyv nízkej bázy (tj, ak by ekonomika vôbec nerástla v 1Q, ŠÚSR by vykázal až 3,8% medziročný rast).

Podľa očakávaní sa dynamika medzištvrťročného rastu mierne spomalila – nezamestnanosť kulminuje a to brzdí domáci dopyt. Domáca ekonomika naďalej znižovala zamestnanosť, v prvom štvrťroku klesol počet pracovných miest o 7 tisíc v porovnaní s 12 t. poklesom v 4Q09 a až 32 t. poklesom v 3Q09.

Ekonomika tak vzrástla o 0,8% v 1Q v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom (tj, annualizovane o 3,2%) v porovnaní s rastom 1,7% v 4Q.

Výhľad

Náš silnejší ako konsenzuálny odhad tohtoročného rastu ekonomiky (3,1%) nemeníme ani po zverejnení prvých tohtoročných čísel. Naďalej predpokladáme, že riziká existujú skôr na vyššej strane nakoľko vplyv bázy je silný a priemysel bude mať dobré časy najmenej do konca jesene. Nemecku sa darí (po očistení o vplyv zimy na stavebníctvo by rast v 1Q bol 1,9% podľa UniCredit), Ázia a Amerika vytvára globálny dopyt.

Scenár európskeho zotavenia v tvare „W“ sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou presúva na koniec tohto roka, resp. až v roku 2011. Vtedy by sa mali dostaviť a prvé vplyvy sprísňovania fiskálnych politík v eurozóne, čo môže zasiahnuť aj našich obchodných partnerov. Na druhej strane PPP projekty a spustenie novej kapacity v nemeckej automobilke a u ázijských výrobcov môže Slovensko čiastočne stlmiť možné európske spomalenie v budúcom roku.

Odkaz pre hospodársku politiku je už menej priaznivý. Aj v 1Q došlo k poklesu cien v ekonomike a to sťažuje daňový výber. Zamestnanosť klesla a rast sa vytvára hlavne v daňovo menej zaujímavom sektore priemyslu/exportov (exporty neprinášajú DPH).

Zdroj: ŠÚ SR, VÚB – Martin Lenko, UniCredit Bank – Ján Tóth a Ľubomír Koršňák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *