Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

S napätím čakáme dnešné zasadnutie Fedu

Americká centrálna banka dnes v stredu, na záver dvojdňového zasadnutia svojho menového výboru, pravdepodobne oznámi prvé zvýšenie základnej úrokovej sadzby za takmer desať rokov. Vsádza na to väčšina analytikov a obchodníkov na finančných trhoch. 

Úrokovú sadzbu, ktorá určuje ďalšie úverové náklady v ekonomike, drží Fed od decembra 2008 na rekordnom minime 0–0,25 percenta, aby tak podporil proces zotavovanie ekonomiky z krízy.

Na poslednom zasadnutí koncom októbra sa väčšina členov menového výboru postavila za zvýšenie úrokových sadzieb na decembrové schôdzke a podmienila to ďalším priaznivým vývojom v ekonomike.

Šéfka Fedu Janet Yellenová začiatkom tohto mesiaca uviedla, že situácia americkej ekonomiky je celkovo priaznivá a spĺňa podmienky na to, aby centrálna banka mohla pristúpiť k začatiu normalizácie menovej politiky. Uviedla tiež, že to bude dôkaz plného oživenie ekonomiky z poslednej „veľkej recesie“.

Minimálnymi úroky sa Fed, podobne ako centrálne banky ostatných vyspelých krajín, snažil podporovať rast ekonomiky. V predošlých rokoch Fed ekonomiku povzbudzoval aj rozsiahlymi nákupmi dlhopisov. Tie ale vlani ukončil a od tej doby naznačuje, že sa blíži k prvému zvýšeniu úrokových sadzieb od roku 2006.

V lete sa všeobecne očakávalo, že Fed začne úroky zvyšovať už v septembri. Fed vtedy od zvýšenia sadzieb odradili obavy zo spomaľovania rastu čínskej ekonomiky, ktoré vyvolali ku koncu leta otrasy na svetových finančných trhoch. Na stranu zvýšenia sadzieb Fedu sa podľa ekonómov teraz priklonilo najmä prudké jesenné oživenie amerického trhu práce, ktorý je popri vývoji inflácie hlavným faktorom určujúcim menovú politiku Fedu.

Očakávajú sa najmä náznaky o tempe sprísňovania politiky. Príliš rýchle tempo by mohlo vyvolať otrasy na trhoch a oslabiť ekonomiku. V prospech pomalého zvyšovania úrokov hovorí najmä pretrvávajúca veľmi nízka inflácia, ktorá kvôli prepadu svetových cien energií a slabej globálnej ekonomike zostáva hlboko pod dvojpercentnou cieľovou úrovňou Fedu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *