Nedeľa 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Sadzba Fedu zostane na nule dlhšie, ako sa čakalo

Makroekonomika 17.09.2020 | 10:55 0 Komentárov

Americká centrálna banka Fed ponechala na včerajšom zasadnutí kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme od nula do 0,25 percenta. Vyjadrenia jej šéfa Jeroma Powella na tlačovej konferencii boli výrazne holubičie – v prospech nízkych sadzieb po dlhšie obdobie.

Šéf Fedu naznačil, že banka bude sadzbu udržiavať na minimách, kým inflácia nedosiahne cieľovú úroveň a trh práce nedosiahne vyššiu zamestnanosť. Uvoľnenú politiku naznačila už aj nedávna zmena cielenia inflačnej politiky. Inflácia po novom nebude smerovaná fixne na dve percentá, ale cieľ bude viac flexibilný.

Fedu to umožní udržať sadzby nízko aj v prípade hrozby vyššieho rastu cien. Po včerajšom vyhlásení J. Powella sa preto všeobecne očakáva, že sadzby nezačnú rásť skôr ako v roku 2023.

J. Powell sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k otázke rastúcej príjmovej nerovnosti. Politika Fedu totiž zvýhodňuje investorov na akciových trhoch, kým príjem menej majetných skupín obyvateľstva stagnuje alebo klesá. Šéf Fedu uviedol, že si je vedomý narastajúcej príjmovej nerovnosti, nie je však podľa jeho slov v jeho kompetencii situáciu riešiť. Vyzval preto k akcii vládu a jej rozpočtovú politiku.

Podľa Fedu sa HDP Spojených štátov amerických tento rok zníži o 3,7 percenta, čo je menej ako v júnovej prognóze, ktorá počítala s poklesom o 6,5 percenta.

Fed však aj znížil svoj odhad rastu HDP v budúcom roku na štyri percentá a v rokoch 2022 a 2023, na tri a 2,5 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial