Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Sadzby ECB zostávajú na nule

Makroekonomika 25.07.2019 | 17:03 0 Komentárov

Európska centrálna banka v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky.

Kľúčový úrok tak zostal na rekordnom minime nula percent, depozitná sadzba na mínus 0,40 percente a sadzba na jednodňové refinančné operácie zostáva na 0,25 percente.

Rada guvernérov vo svojom vyhlásení uviedla, že sadzby zostanú na aktuálnej úrovni minimálne do konca 1. polroka 2020. Cieľom je dosiahnutie v trvalého tempa rastu spotrebiteľských cien v súlade s inflačným cieľom ECB. Ten je stanovený na „tesne pod dve percentá“.

Analytici od tohto zasadnutia žiadne zmeny v politike nečakali. Ich pozornosť sa upiera na septembrový termín schôdze ECB.

„Ďalšie stimulovanie ekonomiky je už za rohom a celá EÚ ho očakáva,“ hovorí analytik Saxo Bank Martin Sklenář.

Šéfovi ECB však vyčíta prílišnú pasivitu. „M. Draghi bude pravdepodobne ešte dlho označovaný ako „záchranca eura“, keď sa v roku 2012 zapísal do histórie tým, že vyhlásil – spravím čokoľvek, aby som zachoval jednotnú menu a to aj v čase krízy.

Jeho prílišné váhanie a nedostatok ráznejších rozhodnutí však mali bohužiaľ nechcené ekonomické následky, ktoré pretrvávajú do dnes.Celkom inú situáciu vidíme na druhej strane Atlantiku. USA predbiehajú Európu predovšetkým vo výkonnosti ekonomiky. No FED  ekonomiku zároveň aktívne podporuje.

Vývoj amerických úrokových sadzieb, ktoré budú čoskoro ohlásené, hovoria o tom, že Fed je aktívny a aspoň čiastočne nezávislí na vládnucich stranách a prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Manévrovací priestor je pritom rovnaký ako v Európe, len sa využíva lepšie. Vývoj EÚ je pomalý a klesajúci a je teda nutné aktívne pracovať s nástrojmi pre oživovanie ekonomiky,“ hovorí analytik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *