Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Sadzby nezmenené

Obchodovanie na trhoch sa počas stredy nieslo v očakávaní dát z centrálnych bánk z USA a Japonska. V Európe bol deň na makroekonomické dáta chudobný a nevyhlasovali sa dáta najvyššej dôležitosti, ktoré by výraznejšie zahýbali trhom. 

Švajčiarsko oznámilo svoju platobnú bilanciu za druhý kvartál, ktorá skončila 17.3 miliardy frankov v pluse. Európske akciové indexy otvárali obchodný deň značne vyššie ako ho v utorok ukončili, ale v priebehu dňa ich hodnota postupne klesala. Napriek tomu všetky hlavné indexy ukončili obchodovanie v zelených číslach nasledovne: Euro Stoxx 50 +0.58 %, FTSE 100 +0.06 %, CAC +0.48 % a DAX +0.41 %.

V Japonsku The Bank of Japan ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu v negatívnych vodách na hladine –0.1 % aj napriek niektorým predpovediam znižovania na –0.2 %. Centrálna banka sa rozhodla zmeniť hlavnú stratégiu zo zvyšovania objemu nákupu dlhopisov ju presunula na kontrolu úrokových sadzieb, čo niektorý ekonómovia vidia ako ďalší dôkaz toho, že BOJ vyčerpala všetku svoju muníciu na zasahovanie do ekonomiky.

BOJ taktiež oznámila, že objem nákupu aktív zostáva nezmenený na 80 biliónov jenov ročne ( 780 mld. USD) a krátkodobo budú objem meniť podľa potreby udržania kontroly nad dlhopisovými výnosmi.

Federal Reserve podobne ako BOJ sa v stredu neodhodlal k zmene svojej hlavnej úrokovej sadzby a tá tak zostala na hodnote 0.5 %. Za zvýšenie sadzieb hlasovali traja predstavitelia čo je najviac od Decembra 2014. FED sa tak k zmene neodhodlal už na šiestom zasadnutí za sebou. Dôvodom má byť čakanie na viac dôkazov a dát, ktoré by potvrdili zlepšovanie sa americkej ekonomiky.

Hlava FED-u Janet Yellen sa vyjadrila, že „rozhodnutie neodráža nedostatok dôvery v ekonomiku“. Pozornosť sa tak momentálne obracia na december, ako poslednú šancu na zvýšenie sadzieb v roku 2016. Samozrejme zvýšenie bude záležať na tom ako sa bude celkovo vyvíjať ekonomika, inflácia a trh práce. Okrem zasadnutia FED-u bola v USA ohlásená zmena zásob ropy, ktoré sa stenčila o 6.2 milióna barelov.

Americké akciové indexy reagovali na FED rastom hodnoty a končili obchodný deň v pluse nasledovne: Dow Jones +0.90 %, SPX +1.09 % a NASDAQ +1.03 %.

Michal Fafrák, junior analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s. 

Tagy BoJ FED sadzby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *