Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Sága talianskeho rozpočtu je u konca

Makroekonomika 19.12.2018 | 14:39 0 Komentárov

Komisia prijala kompromisné riešenie predložené talianskou vládou, ktoré znižuje pôvodný deficit rozpočtu verejnej správy z 2,4 na 2,04 percenta. Krajina sa tak vyhla prípadným sankciám a komisia ukončila ságu, ktorá znepokojovala finančné trhy.

„Táto dohoda v podstate znamená víťazstvo dialógu nad konfrontáciou,“ uviedol komisár pre menové a hospodárske záležitosti Pierre Moscovici. O prijatí rozpočtu informoval podpredseda komisie Valdis Dombrovskis.

Taliansko je prvou krajinou, ktorej Európska komisia vrátila návrhu rozpočtu na prepracovanie.

Téma sa stala predmetom politického boja v Taliansku. Obe súčasné vládne strany sa vyhradzujú voči striktným pravidlám Bruselu. Argumentujú potrebou vládnych výdavkov, ktoré by mali naštartovať pomalú taliansku ekonomiku. Tá sa totiž ešte stále dostatočne nezotavila z predchádzajúcej krízy. Taliansko je aj jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý Európska centrálna banka drží úroky stále na nule.

Komisii sa však nepáči, že verejné financie Talianska nesmerujú k zníženiu obrovského zadlženia, keď verejný dlh krajiny dosahuje 132 percent, čo je po Grécku druhá najvyššia hodnota v Európe. Problémom je najmä to, že dlh stále neklesá.

Za prijatím talianskeho rozpočtu môže byť i upravený návrh rozpočtu Francúzska. To totiž zvýšilo plánovaný budúcoročný deficit na 3,2 percenta, čo prekračuje kritériá paktu a stability (3%). Taliani preto namietali, že Francúzsko komisia, na rozdiel od nich, nijako nerieši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial