Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Saxo Bank: Akciové trhy zabrzdia negatívne makroekonomické faktory a kríza štátnych dlhov

Saxo Bank sa vo svojom výhľade v bezprostrednom horizonte obáva najmä vývoja trhov s európskymi vládnymi dlhopismi. Všetky obvyklé varovné signály tu blikajú na červeno – CHF posilňuje, zlato prekonáva nové maximá a rozostúp medzi úrokovými sadzbami nemeckých dlhopisov a dlhopisov emitovaných krajinami PIIGS sa stále zväčšuje.

Ak sa táto téma naplno rozvinie, dôjde k masívnemu výpredaju akcií a celý proces oživia spomienky na rok 2008, kedy došlo ku kolapsu banky Lehman Brothers. Obavy z takéhoto vývoja sa budú bezpochyby ozývať počas celého leta a výrazne prispejú k vysokej volatilite akciových trhov. Pri obchodovaní s akciami bude teda vhodné postupovať obozretne. 

Krátkodobý výhľad: pokles

Pre nasledujúce obdobie 1-3 mesiacov očakávame u akcií pokles. Vzhľadom k vplyvu fundamentálnych faktorov rozhodne očakávame silné hospodárske výsledky za 2. štvrťrok, čo s najväčšou pravdepodobnosťou prispeje i k rastu akcií, avšak na druhej strane budú vážne obavy na trhoch s vládnymi dlhopismi voči schopnosti krajín PIIGS presadiť v praxi úsporné opatrenia tlačiť akcie smerom nadol. Škrty vo verejných výdavkoch mnohých európskych krajín budú okrem toho počas leta parazitovať obavy z ich negatívneho vplyvu na ekonomický rast – nielen v dlhodobom, ale aj v strednodobom výhľade. Rast výnosov nemôže zo štrukturálnych dôvodov po dlhšiu období prevyšovať rast HDP a vzhľadom k našim očakávaniam týkajúcim sa rastu HDP dospievame k záveru, že by sme mali očakávanú mieru výnosov revidovať smerom nadol. Dá sa predpokladať, že tento vývoj bude fungovať ako spúšťací mechanizmus procesu vedúceho k poklesu akciových trhov.

Dlhodobý výhľad: pokles

V nasledujúcich 3-12 mesiacoch očakávame u akcií ústup zo súčasných úrovní. Domnievame sa, že fundamentálne faktory stále ešte neukazujú, že by sme v prípade akciových titulov z rozvinutých krajín vstúpili do niekoľkoročného rastového cyklu, a zdá sa, že aj akciové trhy budú v budúcnosti čeliť negatívnym štrukturálnym faktorom. Počas posledných 15 mesiacov proti týmto negatívnym faktorom pôsobili ako účinná protiváha extrémne politické opatrenia, ktoré spôsobili, že súčasný rast na prvý pohľad vyzerá ako naštartovanie normálneho cyklu.

Spúšťacie mechanizmy spomínaného poklesu sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou meniť a budú závisieť na témach dominujúcich jednotlivým trhom, podľa nášho názoru však medzi ne bude rozhodne patriť sklamanie z očakávaného rastu čínskej ekonomiky, druhá vlna default na americkom trhu s nehnuteľnosťami, ktorá zasiahne finančný sektor, pokračujúce snahy o ukočírovanie neudržateľného vývoja verejných financií (predovšetkým v Európe) a pretrvávajúce obavy z neschopnosti európskych štátov čeliacich rozpočtovým problémom presadiť v praxi úsporné opatrenia a z neúčinnosti záchranného balíka EÚ.

Zdroj: Christian Blaabjerg, stratég akciových trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *