Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Saxo Bank: Kríza sa neskončila, sadzby zostanú nízke

Kríza ešte nie je zažehnaná a trhy budú negatívne reagovať na pokračovanie obrovskej nerovnováhy pri štátnych dlhopisov. Saxo Bank vo svojom ekonomickom výhľad na tretí kvartál očakáva aj zachovanie veľmi nízkych úrokových sadzieb.

Podľa banky poklesnú ceny akcií, pretože pravdepodobné spomalenie hospodárskeho rastu v Číne a pokračujúca destabilizácia dlhopisových trhov v krajinách PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko, Španielsko) si vyžiada reakciu menej nesolventných členov eurozóny a neúprosné škrty vo vládnych výdavkoch.

"Očakáva sa, že výsledková sezóna bude úspešná, ale skôr z dôvodu znižovania nákladov ako rastu celkových výnosov," hovorí David Karsbøl, hlavný ekonóm Saxo Bank. Karsbøl v dohľadnej dobe neočakáva rast inflácie a celkových výnosov. K negatívnemu pohybu u akcií prispejú tiež obavy z prehodnotenia úrokových sadzieb hypoték v USA, ďalšieho nárastu nesplácaných hypoték a oneskorených splátok.

"Súčasná dlhová kríza v krajinách PIIGS nie je zažehnaná a jediným spôsobom, ako z nej dostať sa, je oveľa rýchlejšie a oveľa dramatickejšie znižovanie rozpočtových deficitov, než tomu bolo doteraz. Rozhadzovačná vládna politika vytláča súkromné investície a spotrebu a očakávame, že trhy budú negatívne reagovať na pokračovanie obrovskej nerovnováhy na trhoch štátnych dlhopisov. Napr. rozpočtové škrty v Nemecku sú dobrým začiatkom, ale nie sú dostatočné," dodáva Karsbøl.

"Je zrejmé, že akciovým trhom začínajú znovu dominovať makroekonomické témy. Neočakávame, že by výnosy postihol druhý pokles, skôr sa ustáli na súčasných úrovniach. Podniky budú pravdepodobne mať dobré výsledky, preto sa môžeme dočkať krátkodobého oživenia ochoty riskovať. S problémami, ktoré odhalila kríza, sme sa ale zatiaľ neporátali. Volatilita devízových trhov sa v reakcii na to pravdepodobne prudko zvýši, takže investorom odporúčame aj naďalej zachovávať obozretnosť, "dodáva Karsbøl.

Viac informácií
TS Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *