Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Saxo Bank: Miera participácie v USA poklesla o 0,3 percenta

Miera nezamestnanosti v USA v septembri vzrástla o 0,1% napriek tomu, že miera participácie (percento Američanov ochotných pracovať, t.j. že buď pracujú alebo si prácu hľadajú) poklesla o 0,3%.

Je veľmi pravdepodobné, že miera participácie za mesiac október mierne vzrastie zo súčasných 65,2% na 65,3% alebo dokonca na 65,4%. To by samo osebe vyústilo do zvýšenia miery nezamestnanosti z 9,8% na 9,9% alebo až na 10%.

Keďže však medzimesačné počty zamestnancov mimo poľnohospodárskeho sektoru stále klesajú a počty žiadostí o podporu v nezamestnanosti (nové aj pokračujúce) sa naďalej zvyšujú očakávame, že dnešné zverejnenie údajov ukáže mieru nezamestnanosti dokonca vyššiu ako 10%, zdôrazňuje hlavný ekonóm Saxo Bank David Karsbøl.

Keď si Američan prestane hľadať prácu, tak to zapríčiní, že týmto klesá percento ľudí ochotných pracovať a zároveň tým poklesne počet nezamestnaných (za inak rovnakých podmienok). V niekoľkých uplynulých rokoch sme boli svedkami štrukturálneho posunu miery pracovnej participácie smerom dole, pretože do dôchodku odchádzajú silné povojnové ročníky. Za uplynulých 12 mesiacov sme však videli prepad o 0,9%, čo je historické maximum, ktoré sa v meraných 577 mesiacov (48 rokov) objavilo iba dvakrát.

Zdroj: Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *