Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Saxo Bank očakáva sezónu silných výsledkov

Saxo Bank očakáva sezónu silných výsledkov za 2. štvrťrok – najvýznamnejšie pozitívne prekvapenia môžu prísť z odvetví závislých na spotrebiteľoch, priemysle a technológiách.

Do hľadáčika sa teraz dostali zisky. Slabé makroúdaje z eurozóny, USA a Číny zvyšujú dôležitosť tejto výsledkovej sezóny nad obvyklú medzu. Vzhľadom na slabé očakávania pri vstupe do sezóny ohlasovania výsledkov za 1. štvrťrok bolo väčšine pozorovateľov jasné, že podnikový sektor zabezpečí pozitívne prekvapenie, čo nasmerovalo akcie nahor. Od tej doby však boli odhady ziskov revidované smerom nahor (momentálne však o niečo nižšie), a tak do tejto sezóny už vstupujeme s realistickejším odhadom ziskového potenciálu spoločností. Ak táto výsledková sezóna prinesie silné zisky, očakávame, že vyvolá krátkodobý rast. Ak budú výsledky slabé, potom bude pokračovať pomalý výpredaj rizikových aktív.

Náš základný scenár počíta so silnou výsledkovú sezónou. Na rozdiel od výsledkovej sezóny 1. štvrťroku neočakávame tentoraz veľké pozitívne prekvapenia z finančného sektora. Tie naopak, možno očakávať v odvetviach závislých na spotrebiteľoch, priemysle a technológiách.

Prečo? Historicky existuje súvislosť medzi vyhláseniami samotných manažérov (tzv. earnings guidance) a prekvapeniami oboma smermi. Ukazovateľ guidance ratio definovaný ako pomer pozitívnych ku negatívnym vyhláseniam managementu sa počas posledných troch mesiacov držal na úrovni 1,1, čo predstavuje z historického hľadiska vcelku priaznivú hodnotu pred sezónou vyhlasovania výsledkov za 2. štvrťrok – priemer za posledných 10 rokov je 0,6. Vzťah medzi vyhláseniami manažérov o smere vývoja ziskov a skutočne ohlásenými číslami je taký, že spoločnosti, ktoré odhadujú svoje zisky kladne, potom počas výsledkovej sezóny s dvakrát väčšou pravdepodobnosťou pozitívne prekvapia. Hlavným dôvodom je podľa nás to, že manažéri sú pri odhadoch výkonu svojich firiem opatrní.

Tento ukazovateľ naznačuje, že nás čaká silná výsledková sezóna s nadpriemernými pozitívnymi prekvapeniami. Pri podrobnejšom pohľade očakávame, že práve odvetvia ako sú technológie, odvetvie závislé na spotrebiteľoch a priemysle prinesú najväčšie pozitívne prekvapenie a naopak telekomunikácie, energetika a materiály sú kandidátmi na negatívne prekvapenia.

Hospodárske výsledky – globálny výhľad  

Zisky firiem sa celosvetovo silne odrazili od miním, na ktoré sa prepadli počas recesie, a málokto teraz spochybňuje pravdepodobnosť 30 – 40% rastu globálnych ziskov na akciu (EPS) v roku 2010. Zatiaľ sme svedkami veľmi silného oživenia ziskov v tvare písmena V.

Teraz sa však pozornosť obracia k roku 2011. Najmä akciové trhy, zdá sa, sa čoraz viac obávajú dvojitého poklesu globálnych firemných ziskov spôsobeného prepadom globálnej ekonomiky v tvare W. Kým analytici momentálne predpovedajú v budúcom roku rast EPS vo výške 19 %, sú tu dôvody domnievať sa, že tieto predpovede sú nadsadené. Niektorí sa obávajú, že aktuálne preklopenie predstihových ukazovateľov je začiatkom niečoho rovnako škaredého ako to, čo sa odohralo v roku 2008.

Aj naše predpovede hovoria o vysokom riziku dvojitého poklesu svetovej ekonomiky, ale napriek tomu sa domnievame, že preklopenie predstihových ukazovateľov je v druhom roku cyklu normálne. Celoplošnému obratu smerom nadol v štýle roku 2008 predchádzala inverzná výnosová krivka, veľké zásoby a zisky na vrchole. Nič z toho teraz nie je. Ďalší výrazný pokles ziskov v tomto bode by bol bezprecedentný. Preto si myslíme, že aktuálny obrat v revíziách naznačuje spomalenie ziskov v rannej fáze cyklu a nie kolaps spojený s jeho koncom.

Aj keby k poklesu v tvare písmena W došlo, sme presvedčení, že zisky na akciu budú odolnejšie, než môžu investori čakať. Podľa našich odhadov je základ korporátnych výdavkov celosvetovo momentálne o 11 % nižší ako býval v rokoch 2007-08. Toto podľa nášho názoru ochráni globálne zisky na akciu pred dôsledkami globálneho spomalenia ekonomiky, ktoré môže nastať v roku 2011. Náš základný scenár počíta so slabým oživením, ktoré úplne jasne nestačí na prognózy 20% rastu ESP predpokladaného analytikmi pre rok 2011. Skôr sme toho názoru, že rast ESP v roku 2011 bude plochý, ale začne zase zrýchľovať v roku 2012.

Hospodárske výsledky – regionálny a sektorový výhľad 

S ďalším ozdravovaním ekonomiky by bolo podľa nášho názoru vhodné zamerať sa skôr na tie akcie, sektory a regióny, ktoré v túto chvíľu vykazujú najväčšie momentum hospodárskeho výsledku. Stratégie zamerané na momentum hospodárskeho výsledku sú zvyčajne úspešnejšie v obdobiach uprostred cyklu, kým v dobách zásadných ekonomických zvratov sú ich výsledky slabšie. Hoci trh možno práve vykrikuje o ďalšom zvrate (smerom dole), my považujeme tieto obavy z druhotného poklesu za prehnané práve kvôli nami predpokladanej nepoddajnosti globálnych výnosov na akciu. Domnievame sa preto, že stratégie zamerané na momentum hospodárskeho výsledku (ktorý definujeme ako zmenu dvanásťmesačného výhľadu ziskov na akciu, ide teda o kombináciu pohľadu na dopredný rast a analytické prognózy zmien) sú stále vhodné.

Rozvíjajúce trhy zrejme píšu príbeh nekonečného rastu, ich výnosy predbehne ostatné regióny s ich vzletmi a pádmi. Japonsko vyzerá byť klasický cyklický prípad. Momentum hospodárskych výsledkov v recesii úplne zamrzlo, ale teraz rýchlosť jeho rastu predbehne rýchlosť ozdravovanie ekonomiky. Momentum hospodárskych výsledkov vo VB vyzerá v porovnaní s výkonom ekonomiky dobre, čo by podporovalo náš názor, že britský akciový trh skôr hrá na globálnu ako britskú ekonomiku. Slabšími regiónmi sú USA a Európa bez VB.

Pokiaľ ide o sektory, zameral by sa investor spoliehajúci na momentum hospodárskych výsledkov na odvetvie závislé na spotrebiteľoch, priemyselnú výrobu a materiály. Objavujú sa signály, že cyklický odraz v IT a finančnom sektore sa porovnáva. Momentum hospodárskych výsledkov globálneho energetického sektora zostáva aj naďalej sklamaním. Avšak v rámci defenzívy sú trendy stále jasné. Horšie hospodárske výsledky nie sú výsledkom konkrétnych znížení ratingov, ale skôr odrážajú pokračujúce ozdravenie vo zvyšných oblastiach. V tejto chvíli predpokladáme pokračovanie tohto trendu.

Zdroj: Christian Tegllund Blaabjerg, hlavný stratég trhov Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *