Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

SBA: Vláda hazarduje so stabilitou bankového sektora

Vláda schválila zvýšenie bankového odvodu z 0,2% na 0,4% z vybraných pasív. Podľa Slovenskej bankovej asociácie to znamená hazardovaním so stabilitou bankového sektora.

„Návrh, ktorý schválila vláda je nezodpovedný a krátkozraký. Najvyšší odvod v eurozóne, odčerpá každoročne z bankového sektora finančné prostriedky vo výške viac ako 100 mil. EUR, ktoré banky potrebujú na posilnenie svojho kapitál. O to viac, že v najbližšom období očakávame výrazné zhoršenie ekonomického prostredia, ako aj sprísnenie regulačných pravidiel,“ uviedol Ladislav Unčovský, výkonný riaditeľ SBA.

Sadzba odvodu vo výške 0,4 % je 20-násobne vyššia ako v Nemecku, v krajine, ktorá sa podieľala priamo na záchrane svojho bankového sektora. Nielen sadzba, ale aj reálny dopad odvodu na bankový sektor bude na Slovensku najvyšší z krajín eurozóny. Kým vo Francúzsku podiel odvodu na bilančnej sume bankového sektora je 0,007%, na Slovensku bude viac ako 25-násobne vyšší, odhaduje SBA.

„Tieto údaje nemôžu nechať chladným ani regulátora, preto SBA bude sledovať vyjadrenia a aktivity Národnej banky Slovenska, ktorej jednou z hlavných činností je dbať na stabilitu v bankovom sektore,“ doplnil L. Unčovský.

Zdroj: SBA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *