Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Šéf BoCH: Čínské banky musia využiť zdecimované finančníctvo k akvizíciám

Čínske banky musia využiť krízou zdecimovaný finančný sektor na zahraničné akvizície a posilnenie svojej konkurencieschopnosti v rámci globálneho finančného trhu. Toto verejné vyhlásenie šéfa Bank of China Xiao Gang naznačuje, že čínska vláda uvažuje o uvoľnení podmienok pre zahraničné fúzie a akvizície čínskych bánk, ktoré boli po vlne roku 2007 zo strany vlády potlačené.

Vládne ľady pri akvizíciách v západnej Európe či USA sa zatiaľ, zdá sa, budú roztápať len veľmi pomaly. "Prostredie po finančnej kríze znamená jedinečnú príležitosť k expanzii, ktorá je pre čínske banky nevyhnutným trendom," uviedol Xiao Gang. "Banky, ktoré boli krízou poškodené najviac, stále ešte potrebujú čas na svoje zotavenie. Čínske banky by nemali tento moment premárniť a musia ho využiť na vykročenie za hranice Číny.".

Peking v podstate zastavil možnosti domácich bánk na pájanie (alebo preberanie) so zahraničnými hráčmi po vypuknutí krízy. K zastaveniu M&A prispelo niekoľko nie príliš šťastných spojení z konca roka 2007, napríklad medzi čínskymi štátnymi bankami a investormi na jednej strane a ABN Amro, Fortis Bank, Citibank či Blackstone alebo Morgan Stanley na strane druhej. "Posilnenie postavenia čínskych bánk vo svete by malo zahŕňať akvizície, prostredníctvom ktorých budú schopné odprevadiť rastúcich firemných klientov na zahraničné trhy," uviedol Xiao.

"Čína prvýkrát sformulovala stratégiu expanzie bánk pred niekoľkými rokmi, tá ale bola zastavená príchodom globálnej kríza," potvrdzuje Guo Tianyong, riaditeľ Čínskeho centra pre výskum bánk pri Centrálnej ekonomickej a finančnej univerzite. "Obnovenie ich zahraničnej expanzie je nevyhnutné," dodal.

Industrial and Commercial Bank of China (skrátene Bank of China), China Construction Bank and Agricultural Bank of China sú celosvetovo najväčšími bankami podľa kapitalizácie a majú tiež najvyššiu ziskovosť. Čínska vláda sa zatiaľ snaží obmedziť ich vstup na západoeurópske a severoamerické trhy cez "rozsiahle a politicky citlivé obchody" a otvorenejšie pristupuje k ich postupnému rozširovaniu na rozvíjajúcich sa trhoch.

Šéf Bank of China sa zatiaľ snaží vyhovieť tomuto postoju a uviedol, že zahraničná expanzia by sa mala zamerať najprv na juhovýchodnú Ázii, stredný východ, Južnú Ameriku, východnú Európu a Afriku, kde je "šanca na prijatie kultúry vyššia". "Plánujeme akvizície v krajinách združenia národov juhovýchodnej Ázie, ich členovia zahŕňajú banky v Indonézii, Vietname a Malajzii," cituje ďalšie politicky korektné vyjadrenie viceprezidenta Bank of China Yue Yi lokálna čínska tlač.

Zdroj: Josef Němeček, Patria-online.sk s využitím CNBC, Bloomberg, FT.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *