Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Šéfka ECB naznačila hranice, za ktoré nie je ochotná zájsť

Makroekonomika 22.04.2020 | 14:38 0 Komentárov

Podľa prezidentky ECB Christine Lagardovej nie je v hre priame dotovanie národných vlád, ani peniaze pre občanov zhadzované z helikoptéry.

Ch. Lagardová odpovedala na otázky budúcej politiky ECB poslancom Európskeho parlamentu. Uviedla viac, čo všetko banka neplánuje robiť, ako to, čo má pripravené v zálohe.

Šéfka centrálnej banky odmietla priame nakupovanie dlhopisov národných vlád. Touto cestou sa už vydala britská centrálna banka Bank of England. Znamená to, že priamo dotuje štátnu pokladnicu. Dlhopisy neprechádzajú cez trh cenných papierov. Objemy a výnosy tak nie sú trhovo ocenené.

„Nákupy vládneho dlhu na primárnom trhu, teda priame financovanie vlád, by podkopali cieľ, ktorým je podpora disciplinovaných rozpočtových politík“, uviedla v liste Ch. Lagardová.

Potvrdila však, že banka je pripravená pokračovať vo výkupe dlhopisov. Bude to však robiť len cez sekundárny trh. Vlády tak budú dlhopisy umiestňovať v aukciách, v ktorých sa o ne môžu uchádzať viacerí investori vrátane ECB. Centrálna banka by mala na tento účel tento rok celkovo použiť 1,1 bilióna eur.

ECB zároveň neplánuje ani tzv. zhadzovanie peňazí z helikoptéry. Ide o dotácie občanov bez nutnosti zapájať ďalšie medzičlánky – vlády a banky. K podobnému kroky sa v koronakríze odhodlala americká vláda. Občania USA dostali do schránok šek na tisíc dolárov.

Podľa Ch. Lagardovej sa o poskytnutí takzvaných „helikoptérových peňazí“ v rámci ECB nikdy nediskutovalo. Dodala, že zatiaľ nie je vyriešené účtovné ani právne hľadisko. Otázny je podľa nej aj ekonomický a monetárny vplyv.

ECB však slovami jej šéfky chce udržať nízke úročenie pôžičiek pre vlády, firmy a domácnosti, a prisľúbila, že v prípade potreby prijme ďalšie monetárne stimuly. Faktom však je, že ECB si už vystrieľala svoj arzenál. Všetky nástroje, ktoré pripadajú do úvahy, už boli použité. Otázna je teda len ich intenzita a vzájomná kombinácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *