Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Šéfka ECB odporúča eurozóne spoločnú emisiu dlhopisov

Investície 27.03.2020 | 10:03 0 Komentárov

Predsedníčka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová v utorok vyzvala ministrov financií eurozóny, aby vážne uvažovali nad spoločnou emisiou dlhopisov „koronabondov“, ktoré by financovali náklady na boj s koronavírusom.

Ide len o neoficiálnu informáciu. Ch. Lagardová výzvu neurobila verejne, ale prostredníctvom video hovoru s ministrami financií eurozóny. Mala povedať, že krajiny by o tom mali vážne uvažovať.

Myšlienka eurobondov nie je nová. Objavila sa výraznejšie najmä počas eurokrízy zo začiatku desaťročia. Spočíva v tom, že eurozóna ako celok by vydala dlhopisy, z ktorých by sa financovali jednotlivé štáty. Pomohlo by to slabším krajinám, ktoré sa na trhoch financujú draho.

Aj premiér SR Igor Matovič uviedol, že Slovensko má momentálne problém s financovaním a predajom dlhopisov za akceptovateľných podmienok. Naša krajina patrí pritom medzi zodpovednejšie štáty eurozóny. Najväčší problém má Taliansko a Španielsko.

Aj teraz, podobne ako v minulosti, narazil návrh na odpor Nemecka, Holandska a ďalších severoeurópskych krajín. Tie sú dlhodobo proti spoločnému vydávaniu dlhopisov.

Ch. Lagardová pritom uviedla, že by malo ísť len o jednorazovú emisiu. Nešlo by teda o zmenu spôsobu financovania národných rozpočtov. Zatiaľ sa nehovorilo o objeme emisie ani o technickom spôsobe, akým by mala prebehnúť.

Eurobondy sú len jednou z foriem podpory národných rozpočtov. ECB už schválila objemný balík tzv. „pandemického“ nákupu dlhopisov v celkovom objeme 750 miliárd eur. V rámci neho sa budú vykupovať dlhopisy jednotlivých krajín, čo poskytne krajinám lacnú a dostupnú likviditu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial