Nedeľa 17. novembra. Meniny má Klaudia

Sentiment korporátneho sektora sa zlepšuje

Podľa analytického prieskumu spoločnosti Fidelity na rok 2017, sa dôvera manažmentu oproti minulému roku výrazne zlepšila.

Toto globálne cyklické zlepšovanie je prílivovou vlnou, ktorá zdvíha hladinu všetkým lodiam. Oproti minulému roku ide o výraznú zmenu – všetky sektory zaznamenali pozitívne výsledky v hodnotení indikátorov sentimentu, čo naznačuje, že korporátne podmienky sa posilňujú.

K najväčšiemu zlepšeniu došlo vo východnej Európe, na Strednom Východe, v Afrike a v regióne Latinskej Ameriky (EEMEA/LatAm), kde sa hodnoty posunuli z 2.7 na 6.4. V Číne sa tento indikátor dostal na úroveň, akú sme naposledy zaznamenali v roku 2014.

Pozoruhodný bol tiež obrat v sentimente ‘starej ekonomiky’, ktorá mala v minulom roku veľmi slabé hodnoty, najmä v oblasti energií a surovín. Takmer všetci analytici v týchto sektoroch tvrdili, že kľúčové korporátne indikátory sa v roku 2016 zhoršovali, no pre rok 2017 sú optimistickí.

Martin Dropkin, Riaditeľ výskumu pre oblasť fixných príjmov v spoločnosti Fidelity International, hovorí: “Keď sme minulý rok písali našu správu, boli sme primerane optimistickí v tom, že svetová ekonomika sa vyhne recesii. Ale bolo to tesné. Na trhoch bola nervozita, energetické a finančné akcie mierne prepadali a hromadili sa obavy ohľadom Číny. Avšak, od zverejnenia nášho posledného prieskumu došlo k politickým zmenám, ktoré väčšinu sveta posunuli na novú dráhu.

Keďže obdobie nízkych cien ropy už máme za sebou, sektory a regióny citlivé na ceny ropy sa výrazne spamätávajú z minuloročných prepadov. Toto, v spojení s dôkazmi o miernom náraste dopytu a pokračujúcimi inováciami vo všetkých sektoroch, vyvoláva vyššiu mieru investícií a aktivity, čo sa tiež odráža v stabilnejších makroekonomických dátach. Výsledkom je, že firemné základy sa zlepšujú všade – vo všetkých regiónoch aj sektoroch.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *