Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Silné dáta, slabý USD

Výrazný pokles rizikovej averzie a finančných trhoch akcie nevyužili vo svoj prospech a ukončili v zmiešaných číslach (DJIA -0,10%, SP 0,04%, Nasdaq -0,00%). Riziko dnes dostalo červenú v podobe pozitívnych makroekonomických zverejnení z americkej ekonomiky.

Trh práce z USA zastúpený dátami ADP zamestnanosti (tvorba pracovných miest v súkromnom sektore) a prieskum spoločnosti Challenger priniesli veľmi pozitívne dáta. ADP zamestnanosť síce priniesla stratu 20 tis. pracovných miest za február, je to však najnižšia strata za posledné dva roky.  Na druhej strane prieskum spoločnosti Challenger naznačil, že veľké americké spoločnosti plánujú v blízkej budúcnosti znížiť počet pracovných miest iba o 42 tis., čo je najmenej od roku 2006.

Ďalšiu silnú ekonomickú infúziu do americkej ekonomiky dodali výsledky prieskumu ISM sektora služieb, ktorý skončil na najlepšej úrovni od októbra 2007, pričom bol tlačený hlavne silnou zložkou nových objednávok. Veľkú hrozbu nepredstavovala ani večerná Béžová kniha lokálnych FEDov o výhľade US ekonomiky. FED potvrdil, že v deviatich z dvanástich dištriktov FEDu dochádza k zlepšovaniu ekonomickej situácie. Práve silné dáta z US ekonomiky spolu s rastom komoditných trhov zatlačili USD do výraznej defenzívy, čo však bolo pre akciové tituly málo.

Béžová kniha s mrakmi

Hrozbu však FED vidí v krehkej stabilizácii trhu práce, trhu komerčných realít a hlavne výraznom poklese úverovej aktivity. A práve od tohto momentu sa akciové trhy začali lámať, vidina pokračujúcej hrozby na realitnom trhu nesie zo sebou riziko bankrotu ďalších amerických finančných inštitúcii (kvartálna správa FDICu za 4Q poukazuje na hrozbu pre 702 amerických bánk).

Holubičí tábor

Z vystúpení zaujali komentáre člena FEDu Lockharta, ktorý potvrdil svoj „holubičí“ pohľad na menovú politiku. Jednoznačne potvrdil obavy o krehkú stabilitu americkej ekonomiky s minimálnymi inflačnými rizikami a jeho komentár „plne súhlasím s aktuálnou politikou FEDu a dlhodobo nízkymi sadzbami“ len potvrdzuje silné jadro uvoľnenej menovej politike vo FEDe.

Európsky kontinent dnes nepútal pozornosť v negatívnom zmysle a kroky gréckej vlády v podobe zníženia vládnych výdajov o 4,8 mld. EUR pre tento rok boli prijaté veľmi pozitívne. Týždeň sa blíži ku koncu, čo prináša silnejšie dáta, zajtra to bude rozhodnutie o sadzbách v ECB a piatkové vyvrcholenie v podobe amerických Nonfarm Payrolls (tvorba pracovných miest v USA mimo agrárneho sektora) a nezamestnanosti.

Graf vývoja sektorov SP 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *