Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Silný dolár nahlodal pri komoditách podporu

Akciové trhy ukončili ďalší volatilný týždeň silnejšie, pod tlakom boli začiatkom týždňa. Dolár prerazil po mesiacoch obchodovania v pásme vyššie a krátkodobý výhľad silnejšiemu doláru naďalej nahráva, čo by mohlo stlmiť dopyt po komoditách ako investičnom aktíve, najmä ak globálny ekonomický výhľad bude naďalej zastrený.

Index Reuters Jefferies CRB zakončil týždeň nižšie a v roku 2011 si drží nulovú výkonnosť. Energetickému sektoru sa darilo, najviac rope Brent a Crude, pričom väčšina komodít predviedla pokles, v poľnohospodárskom sektore predovšetkým vďaka výberu ziskov a po predchádzajúcej silnej rely počas uplynulých týždňov sa nedarilo ani vzácnym kovom.

s

Zlato je nižšie, nie však mimo hry

Investori stiahli zo zlata časť peňazí, pričom silnejší dolár a politická pomoc Európe spustili počas mesiaca tretiu viac ako stodolárovú korekciu. Neobjavili sa ale žiadne známky paniky a nižšie ceny prilákali kupcov, ktorí pomohli stabilizovať cenu. Sústavný rast dolára vyvolal otázku, či zlato má šancu krátkodobo ďalej rásť a obchodníci môžu vďaka tomu vyberať zisky rýchlejšie než predtým a môžu sa postarať o to, že nás môže čakať obchodovanie v pásme.

Najväčšou hrozbou je však krátkodobo veľkosť dlhých pozícií v ETF fondoch a futures. Hoci augustové maximum 3100 ton znížilo o cca 220 metrických ton, pokles ceny pod 1700 dolárov môže spustiť ďalšiu likvidáciu dlhých pozícií, aby manažéri fondov vybrali zisky, ktorými potrebujú pokryť straty inde.

 

Spot gold, source: Bloomberg.

Ropa WTI rastie, ako ustáva uvoľňovanie strategických rezerv

Cena ropy WTI rástla štvrtý týždeň v rade a opäť testovala hranicu 90 dolárov. Posledný milión barelov z celkovo uvoľnených 30,6 milióna barelov zo strategických rezerv počas 8 týždňov dorazil na trh. Počas tejto doby poklesli siedmym týždňom v rade zásoby v Cushing, čím sa znížil previs ponuky v hlavnom sklade pre ropu NYMEX WTI.

Rastový potenciál na rope WTI aj Brent sa zdá byť obmedzený vďaka silnejšiemu doláru a nervozite na akciových trhoch. Čakáme, že ropa sa bude obchodovať v pásme s rozpätím 10-15 dolárov s rezistenciou na 91 dolároch v prípade ropy WTI a 117 dolároch v prípade ropy Brent.

  

Brent Crude (front month), source: Bloomberg.

Vysoké ceny kukurice a sójových bôbov narušili dopyt

Obilie a sójové bôby utrpeli minulý týždeň výrazné straty, pretože pozornosť sa presunula od malej ponuky k obavám z oslabujúceho dopytu. Mesačný report amerického ministerstva poľnohospodárstva "Svetová ponuka a dopyt" potvrdil nízku ponuku, ale tiež zdôraznil začiatok poklesu dopytu zo strany exportérov, producentov etanolu a ako krmiva pre dobytok. Dlhé pozície vo futures a opciách na kukuricu a sójové bôby sa od začiatku augusta zvýšili o 50 percent a ich likvidácia hrala úlohu v poklese, ktorý prebehol minulý týždeň. Na sektor sa pozeralo ako na imúnny voči rizikovej averzii, ktorá počas leta zasiahla ostatné komodity. Silnejší dolár spolu s presunom pozornosti od ponuky k dopytu túto situáciu, aspoň zatiaľ, zmenil a môže tiež znamenať, že najvyššie ceny za novú úrodu na kukurici a sójových bôboch sme tento rok už videli. 

 

Rusko, ktoré by malo zožať 90 miliónov ton obilnín, pokračuje v znižovaní cien na veľkých pšeničných tendroch, pričom predpovede nečakane zdvihli odhady svetových zásob vďaka vyššej produkcii v Kanade, Európe i FSU. To všetko vyvolalo tlak na cenu pšenice na oboch stranách Atlantiku. Pšenica v Chicagu sa obchoduje opäť za 7 dolárov za bušel.

Zdroj: Komoditný komentár Ole S. Hansena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *