Sobota 19. septembra. Meniny má Konštantín

Silný trh práce potiahol v 1. kvartáli celú ekonomiku

Makroekonomika 06.06.2019 | 16:46 0 Komentárov

Štatistici dnes potvrdili svoj rýchly odhad z polovice mája, že slovenská ekonomika slušne rástla aj v prvom kvartáli tohto roku. V stálych cenách sa jej výkon zvýšil o 3,7 percenta.

V porovnaní so záverom vlaňajška po sezónnom očistení vzrástlo HDP o 0,9 percenta. To sú veľmi podobné tempá ako v 4. štvrťroku 2018, kedy rast dosiahol 3,6, respektíve 0,8 percenta.

Mzdy rástli o vysokých 7 %

Pozitívnym prekvapením je naďalej silný trh práce. Priemerná mzda sa za posledný rok zvýšila až o 7,1 percenta na 1023 eur a rástla tak najrýchlejšie od roku 2008. Rýchlo rástli platy najmä menej zarábajúcim zamestnancom a v najchudobnejších krajoch Prešova a Banskej Bystrice. Ťahúňom rastu však boli tiež zamestnanci verejnej správy, kde mzdy narástli o viac ako 11 percent.

Zamestnancom pri raste platov pomáha rekordne nízka miera nezamestnanosti, ktorá zvyšuje boj o jednotlivcýh pracovníkov na trhu. Miera nezamestnanosti meraná výberovým zisťovaním poklesla na 5,8 percenta. Nezamestnaných dlhšie ako rok bolo už len 92-tisíc – tiež najmenej od roku 1994, odkedy sú dostupné štatistiky.

Pracujúcich občanov SR za posledný rok pribudlo 55 tisíc (+1,8 percenta), a to najmä v domácej ekonomike, keďže počet ľudí krátkodobo pracujúcich v zahraničí pokračoval v poklese. Pracovné miesta pribúdali najmä v oblasti vzdelávania, v odborných, vedeckých a technických činnostiach, ako aj v doprave a skladovaní.

Napriek silným číslam trhu práce však spotreba domácností rástla pomaly: len jednopercentným percentom, čo je najmenej za viac ako štyri roky.  K spomaleniu míňania prispelo načasovanie veľkonočných nákupov, ktoré vlani pripadli ešte na prvý štvrťrok. Ľudia tak v oveľa vyššej miere šetrili, keď hrubé úspory narástli medziročne o viac ako 43 percent.

Investície rástli pomaly

V domácom dopyte spomalili aj fixné investície, ktoré sa začiatkom roka zvýšili len o niečo viac ako dve percentá. Bolo to aj kvôli bázickému efektu novej automobilky Jaguar Land Rover z vlaňajška: vo výrobe dopravných prostriedkov tvorba hrubého fixného kapitálu medziročne klesla o bezmála 18 percent.

Ekonomiku tak potiahol najmä zahraničný dopyt, keď sa export tovarov a služieb v stálych cenách zvýšil o 7,2 percenta. Čisté vývozy, teda rozdiel medzi vývozmi a dovozmi, vďaka tomu prispeli k reálnemu ročnému rastu slovenskej ekonomiky 1,3 percentuálneho bodu. Pre porovnanie: príspevok spotreby domácností predstavoval len 0,5 a fixných investícií 0,4 percentuálneho bodu.

Zdroj: Analytický tím VÚB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial