Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Singer z ČNB: Politici plytvajú časom, iné riešenie ako odchod Grécka z eurozóny nie je

Zdĺženie Grécka sa nedá riešiť inak ako odchodom krajiny z eurozóny, riešením gréckych problémov strácajú politici príliš veľa času, povedal v dnešnom vydaní českých Hospodárskch novín guvernér Českej národnej banky Miroslav Singer.

Jedinou ďalšou variantou je "dať Grécku masívne peniaze z európskych štrukturálnych fondov", a k tomu sa Európa zatiaľ nemá, dodal.

"Európa dva roky rieši Grécko, teda dve percentá svojej ekonomiky. Ako by vyzeralo Česko, keby sme posledné dva roky neustále riešili dlh miest veľkosti napríklad Kladna či Domažlíc," povedal denníku Singer. "Grécky prípad pritom nemožno riešiť inak ako odchodom krajiny z eurozóny a následnou devalváciou domácej meny," uviedol. Jedinou ďalšou variantou je podľa guvernéra ČNB, "dať Grécku masívne peniaze z európskych štrukturálnych fondov."

Eurozóne Singer odporúča vyhnúť sa silným vyhlásením typu "už nikdy nebudeme dokapitalizovávať banky". Pri riešení problému zadlžených štátov takéto kroky podľa neho aj tak nakoniec budú potrebné, a to aj v prípade pomerne veľkých bánk.

V nasledujúcich týždňoch sa bude rozhodovať o pôžičke Medzinárodnému menovému fondu (MMF), ktorá má posilniť záchranne fondy pre ohrozené krajiny eurozóny. ČNB český podiel na pôžičke vo výške zhruba 90 miliárd korún považuje za neprimeraný a účasť krajín EÚ neplatiacich eurom Singer vidí ako zásterku. "My tam sme od toho, aby sme ukázali, že to nie je akcia ‚eurozóny sebe‘," povedal denníku.

Medzinárodný menový fond (MMF) stráca dôveru v schopnosť Grécka ozdraviť verejné financie a vysporiadať sa s vysokým zadlžením. Uviedol to nemecký časopis Der Spiegel s odvolaním sa na internú správu fondu. MMF sa podľa časopisu domnieva, že Grécko bude musieť prijať nové opatrenia, aby sa vyhlo bankrotu a splnilo ciele dohodnuté s medzinárodnými veriteľmi. Ďalšími možnosťami sú vraj podľa fondu odpustenie väčšej časti dlhov súkromných investorov či zvýšenie pomoci od členských krajín eurozóny.

Singer ďalej v rozhovore pre Hospodárske noviny uviedol, že česká ekonomika tento rok príliš neporastie, ale kríza podobná tej v roku 2008 vraj nehrozí. "Neprichádza kríza ako v roku 2008. Podnikatelia neočakávajú prepad výroby, väčšina z nich, teda mimo stavebníctvo, hovorí zatiaľ o tom, že minimálne v prvom polroku očakávajú rast výroby o pár percent. Pôjde ale o rok nízkeho alebo mierne záporného rastu ekonomiky," povedal Singer.

K pôžičke krajín Európskej únie MMF guvernér povedal, že je "úplne absurdná". "Európa svetu oznámi, koľko požičala fondu a potom vyrazí do sveta požičať si eura – teda svoju vlastnú menu, nad ktorou má kontrolu," uviedol. Pritom Európska centrálna banka nedávno pustila do ekonomiky dvojnásobok toho, čo by dostal od všetkých európskych krajín MMF, dodal.

Kvalita pôžičky je daná kvalitou toho, do čoho inštitúcia investuje, povedal ďalej Singer. "Ak by fond naozaj poskytol eurozóne pôžičku v uvažovanej veľkosti, ide o veľké peniaze pre jedno previazané teritórium. V pomere k vlastnému kapitálu niečo také fond ešte nezažil. Navyše v Európe sa mu príliš nedarí. Požičal dvakrát Grécku, raz Portugalsku a raz Írsku a ukazuje sa, že jeho program pomoci dobre funguje len v Írsku," pripomenul Singer.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *