Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Situácia praje pozíciám na krátko

Dlhová kríza ťahala akciové trhy nadol aj počas štvrtka. Akciové trhy sa momentálne zmietajú vo veľmi neistých podmienkach, ktoré odrádzajú investorov aj napriek relatívne dobrým makroekonomickým ukazovateľom.

V Európe sa na čele pozornosti striedajú dlhové problémy Grécka, Talianska a Španielska, pričom každá z týchto krajín balansuje na okraji bankrotu a obchodníci márne čakajú na prelomový signál zo strany politických špičiek. Vo štvrtok prebehla aukcia španielskych dlhopisov, no vlažný záujem zo strany investorov vytlačil zisky na rekordnú úroveň v rámci Eurozóny. Španielsko si tak na kapitálových trhoch požičalo 3.56 miliardy za najvyšší úrok za posledných 14 rokov. Vodu na mlyn medveďom prilial aj jeden z predstaviteľov EÚ, ktorý vyhlásil, že v prípade Talianska neexistuje možnosť záchrany zo strany EFSF.

Ku všeobecnej neistote prispieva aj neistá dohoda na úsporných opatreniach v USA. Tam má takzvaná superkomisia čas do 23. novembra na to, aby prišla s konkrétnymi návrhmi na úsporu 1.2 bilióna USD. Pozitívne sa na sentimente neprejavil ani menší počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti (Aktuálny údaj: 388K; Očakávania: 395K) a expanzia staviteľstva kde očakávania prekonali údaje o novostavbách (A: 628K; O: 610K) a stavebných povoleniach (A: 653K; O: 603K). Akciové indexy v Európe odpísali: FTSE 100 -1.56 %, CAC 40 -1.78 % a DAX -1.07 %. Index Euro Stoxx 600 stratil -1.30 % na 233.97 bodov. Akcie USA sa počas dňa prepadli ešte hlbšie ako európske a obchodný deň zakončili vo frustrujúcich stratách: Dow Jones -1.13 %, S&P 500 -1.67 % a Nasdaq -1.96 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *