Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Sklamanie obchodníkov: Slováci počas Vianoc šetrili

Ani tohtoročné Vianoce neprinútili Slovákov vrátiť sa do obchodov a minúť viac ako v predchádzajúcom roku. Decembrové maloobchodné tržby tretí rok v rade klesajú. Ešte v roku 2008 vzrástli o 5,3 %, potom ale prišiel pád o 9,2 %, nasledovaný prepadom o 2,4 %. Tento rok decembrové tržby medziročne klesli o 3,4  %.

Vývoj maloobchodných tržieb vlani najviac ovplyvnila cena ropy. Tá počas roka vystrelila až na 120 dolárov za barel, čo sa odrazilo na cenách pohonných hmôt. Dopyt po nich sa znížil, pretože medziročné zdraženie bolo až 20 centov na liter. Tržby čerpacích staníc tak dosahovali o 12,2 % menej než v rovnakom období minulého roka.

Nemenej dôležitý trend sa prejavil aj pri tržbách za potraviny (2011: –5,8 %, v decembri – 4 %), ktoré vlani klesali. Ich cena bola v roku 2011 o 6,1 % vyššia než v roku 2010. Ľudia preto začali uprednostňovať lacnejšie varianty potravín, ale aj nákupy v zahraničí. Takzvaná nákupná turistika rastie v pohraničných oblastiach, odkiaľ ľudia vyrážajú do susedných štátov za lacnejšími nákupmi vybraných potravín. Tuzemským obchodníkom tak pochopiteľne tržby klesajú.

Zdroj: Michal Kozub, analytik – Home Credit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *