Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Slováci dokážu ušetriť viac ako pred štyrmi rokmi

Banky 16.07.2018 | 13:47 0 Komentárov

Finančnú situáciu v porovnaní s obdobím spred štyroch rokov síce vnímame rovnako, ale pravda je taká, že dnes si z výplaty dokážeme odložiť o niečo viac peňazí. Väčšina Slovákov mesačne ušetrí v priemere 130 eur.

Viac ako polovica Slovákov si zo svojej výplaty dokáže niečo odložiť. V priemere je to, podľa ich slov, 130 eur, pričom táto suma sa za posledné štyri roky mierne zvýšila,a to o 11 eur. Z prieskumu Poštovej banky, ktorý realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 1 454 respondentov ďalej vyplýva, že polovica z týchto šikovne hospodáriacich našincov si mesačne odloží sto eur. V roku 2014 to bolo 70 eur.

Napriek nemalým životným nákladom a nízkym dôchodkom si niečo dokáže usporiť aj väčšina seniorov, najčastejšie je to suma do 50 eur mesačne. Takmer štvrtina ukážkovo gazdujúcich seniorov si odkladá až do 149 eur. Kto by si myslel, že u nich dominuje spôsob hromadenia peňazí v ponožke alebo pod matracom, ten je na omyle.

„Peniaze si najčastejšie nechávajú v bezpečí na bežnom, prípadne na sporiacom účte. Slovenskí dôchodcovia nemajú vo zvyku odkladať si peniaze na drahú dovolenku či lepšie auto. Šetria skôr s cieľom vytvoriť si finančnú rezervu, ktorá im pomôže vykryť nečakané zvýšené náklady na život, či zdravotnú starostlivosť,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Väčšina opýtaných tiež potvrdila, že v snahe čo-to usporiť myslia najmä na svojich blízkych.

Približne pätine Slovákov sa stáva, že si občas musia požičať. Finančnú výpomoc z času na čas potrebujú aj tí z druhého konca príjmového spektra, priznalo sa k tomu jedna šestina ľudí s nadpriemerným príjmom. „Slováci si najčastejšie požičiavajú od rodiny a priateľov, v priemere ide o sumu 137 eur. Stáva sa to hlavne v domácnostiach s nižším príjmom,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky. Takmer polovica našincov sa však, našťastie, do takej situácie nikdy nedostala.

Väčšina z nich peniaze odkladá bez konkrétneho cieľa a najčastejšie sa ich snaží zhodnotiť na sporiacom účte. Takmer traja z desiatich ich však skladujú doma. Takmer tretina Slovákov sa priznala, že sa nad zhodnocovaním svojich prostriedkov príliš nezamýšľa a aj zvyšné peniaze si necháva na bežnom účte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *