Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Slováci kupujú diamanty nie len ako šperk, ale i ako investíciu

Investície 14.12.2015 | 10:28 0 Komentárov

Klenotníci hlásia nárast predaja šperkov. Dôvodom je okrem blížiacich sa sviatkov i záujem o investičné šperky. 

„Predvianočné obdobie na konci roka je vždy z hľadiska predaja šperkov zaujímavé. Predpokladáme nárast predaja v mesiacoch november a december na úrovni okolo 30–40 percent,“ uviedla pre TASR riaditeľka Diamonds International Corporation Katarína Petrenko.

Koncoročné nárasty predaja šperkov očakáva aj ALO diamonds. Ako uviedla spoločnosť, vlani v novembri a decembri zaznamenala medziročný 25 percentný nárast dopytu po investičných diamantoch. „Slováci a Česi už šperky nevyberajú len podľa vzhľadu. Čoraz viac zákazníkov hľadá investičný šperk, ktorý bude v dlhodobom horizonte generovať zaujímavé zhodnotenie,“ hovorí projektový manažér ALO diamonds Ľubomír Macek.

Podľa neho sa zmýšľanie slovenských investorov pomaly približuje tým západným, kde je investičný šperk bežnou súčasťou dlhodobého investičného portfólia.Podľa K. Petrenko najpredávanejšie šperky sú do 1000 eur a následne v cenovej hladine 1500 až 2000 eur

Diamanty si podľa odborníkov uchovávajú svoju hodnotu aj napriek nepriaznivému ekonomickému prostrediu. Na tento stav má do veľkej miery vplyv aj skutočnosť, že väčšina povrchových dolov je v súčasnosti už vyťažená, kým dopyt po diamantoch neustále rastie. Dopyt rastie vďaka silnejúcej kúpyschopnosti strednej vrstvy v Číne a Indii, kde sú šperky znakom spoločenského postavenia.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *