Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Slováci môžu od dnes platiť pomocou služby Google Pay

BankyInovácie 28.02.2018 | 15:48 0 Komentárov

Klienti, ktorí majú mobilné zariadenia s operačným systémom Android, môžu prostredníctvom služby Google Pay pohodlne platiť na všetkých bezkontaktných platobných termináloch na Slovensku a tiež online všade tam, kde uvidia ikonu Google Pay, svojim mobilom.

Ide alternatívu k platobným kartám, keď sa virtuálna karta nahrá do aplikácie v mobile. Platenie je zároveň bezpečnejšie ako kartou. Platby takto môžu zatiaľ využívať klienti Slovenskej sporiteľne, Poštovej banky, mBank a banky 365.

Ako to funguje

Vďaka technológii Google Pay človek nepotrebuje pri platení platobnú kartu. Aplikáciu si stiahne do smartfónu a pridá si do nej svoje platobné karty. Pri platení potom stačí telefón len prebudiť a priložiť k POS terminálu. Pri sumách nad 20 eur ho treba kvôli vyššej bezpečnosti aj odomknúť.

Google Pay vytvorí pre každú platbu jedinečné virtuálne číslo a bezpečnostný kód, ktorým bezpečne spojí transakciu s konkrétnym bankovým účtom. To znamená, že pri platbe neposiela skutočné číslo karty klienta obchodníkom. Údaje o platobnej karte tak zostávajú v bezpečí.

Navyše ak pri nastavení sms notifikácií dostáva klient správu o debetnej transakcii hneď po nákupe. Prehľad o svojich posledných desiatich platbách mobilom nájde aj priamo v aplikácii.

Pokiaľ by človek telefón stratil, môže zistiť jeho polohu vďaka funkcii Nájdi moje zariadenie, a potom ho na diaľku buď uzamknúť novým heslom, alebo ho celý vymazať so všetkými údajmi. A to bez toho, aby musel zablokovať kartu.

Google Pay funguje na telefónoch a tabletoch, ktoré sú vybavené operačným systémom Android 4.4 alebo vyšším a podporujú technológiu NFC.

Obľuba v inováciách

Inovácie v oblasti platieb sa u slovenských klientov pritom doteraz osvedčili. Príkladom sú bezkontaktné technológie, ktoré v roku 2016 predstavovali takmer 40 percent všetkých platieb. Zahraničné prieskumy pritom hovoria aj v prospech platenia telefónom. Šesť z desiatich ľudí chce používať inteligentné zariadenia takmer v každej oblasti svojho života, vrátane platieb.

„Viac ako 80 percent Slovákov, ktorí vlastnia smartfón, využíva operačný systém Android, preto verím, že nová služba Google Pay má naozaj potenciál osloviť široké masy,“ povedal Zdeněk Románek, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za retailové bankovníctvo.

„Platba mobilom, ktorý má väčšina z nás neustále po ruke, urýchli a v konečnom dôsledku aj zjednoduší bežné platby kartou. Veríme, že v dnešnej dobe mobilných technológií si klienti túto službu rýchlo obľúbia,“ potvrdzujej Andrej Zaťko, generálny riaditeľ Poštovej banky.

„Sme presvedčení, že v horizonte niekoľkých rokov vystrieda využívanie internetového bankovníctva práve mobil. Google Pay je ďalším krokom k budúcnosti, kde ľudia pomyselne nosia svoju banku stále pri sebe – teda v telefónoch,“ uviedol Robert Chrištof, generálny riaditeľ mBank pre Slovenskú republiku.

mBank navyše už integrovala službu Google Pay aj do vlastnej mobilnej aplikácie. Človek si tak nemusí sťahovať do smartfónu ďalší softvéer, do ktorej by si pridal svoje platobné či debetné karty. Stačí mu najnovšia verzia aplikácie mBank.

„Našim klientom chceme aj takto uľahčiť život, a to hneď od začiatku nášho fungovania. Ako „mobile first“ banka vidíme práve v mobilných platbách veľký potenciál,“ konštatuje Marek Šupa, CEO 365.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *