Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Slováci odkladajú deťom vyššie sumy ako Česi

Banky 30.08.2016 | 11:43 0 Komentárov

Slováci odkladajú deťom dvojnásobok toho, čo naši českí susedia. Zistila to štúdia mBank, ktorá spolu so spustením nových detských kont, zmapovala zvyky rodičov sporiacich pre svoje deti. Zároveň zisťovala ako deti míňajú svoje ušetrené peniaze.

Zažitá predstava o našich šporovlivých západných susedoch sa nepotvrdila. Slováci odkladajú pre svoje deti viac peňazí, ako Česi. Pravidelne svojmu dieťaťu sporia až tri štvrtiny slovenských rodičov, čo je oproti Čechám o deväť percent viac. Počet rodičov, ktorí sporia svojmu dieťaťu, rastie s ich vzdelaním. Najviac sporia vysokoškolsky vzdelaní ľudia a najmenej ľudia so základným vzdelaním.

Svoje financie si odkladajú viacerými spôsobmi. Najviac, až tri pätiny z nich, má peniaze pre deti uložené na sporiacich účtoch, alebo na detských kontách. Takmer polovica šetrí cez životnú poistku a len 8,8 percent rodičov odkladá peniaze pre deti v hotovosti.

Až 42 percent slovenských rodičov odkladá deťom v rozmedzí 20 až 39 eur mesačne. Toto je až dvojnásobok toho, koľko sporia rodičia českým deťom. Druhá najpočetnejšia skupina (32 %) odkladá mesačne do 19 eur. Podľa 60 percent respondentov má nasporená suma slúžiť dieťaťu do začiatku, alebo na štúdium (35,4 %). Len jedna šestina rodičov si sporí pre istotu, na horšie časy, ak by sa rodina dostala do finančnej tiesne.

Dospelí obvykle neučia deti finančnej gramotnosti, alebo práci s bankovými účtami. Rodiny sa držia tradícií a takmer 70 percent detí si sporí do prasiatka. „Prekvapivo si takto peniaze odkladá aj polovica dospievajúcich veku pätnásť až osemnásť rokov. Len 13 percent detí na Slovensku má svoje peniaze uložené na bankovom účte,“ hovorí Gabriel Dzan, produktový manažér, mBank.

Deti si najčastejšie šetria na darčeky (33 %), hračky (24,6 %) a výlety (34,7 %). Všetko však záleží od ich veku, ktorým sa menia aj ich preferencie. Šesť až desaťroční sporia na hračky, výlety a darčeky. Staršia veková kategória jedenásť až štrnásťročných si peniaze odkladá na darčeky, výlety a elektroniku; a najstaršia kategória do osemnásť rokov najmä na oblečenie, elektroniku a cestovanie.

Za posledný rok si však zo svojich úspor reálne kúpili oblečenie a topánky (43 %), elektroniku ako mobil, či tablet (34,7 %), hračky (29,3 %) a knihy či časopisy (23 %).

Výskumu sa zúčastnila vyše tisícka rodičov a agentúra. Realizovala ho agentúra STEM/MARK.
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *