Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Slováci patria k najpracovitejším národom Európy

Slováci patria k tým pracovitejším národom. Potvrdzuje to aj fakt, že viac ako tretina pracujúcich strávi v práci aspoň raz za mesiac viac ako 10 hodín denne, je viac ako európsky priemer. 

Slováci robotujú od svitu do mrku, hlásila pred časom populárna reklama. Nie je to ďaleko od pravdy. Podľa výsledkov prieskumu Sixth European Working Conditions Survey 2015, ktoré zverejnila organizácia Eurofound, trávi v práci „bežných“ 35 až 40 hodín týždenne 57 percent Slovákov, pričom európsky priemer je len 49 percent.

Ešte menej lichotivé je zistenie, že patríme ku krajinám s najvyšším podielom pracujúcich zvyčajne viac ako 40 hodín za týždeň. Na Slovensku trávi toľko času v práci každý tretí pracujúci. „Väčší podiel takto pracujúcich nájdeme už len v Rumunsku, Česku a Grécku,“ hovorí analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.  V EÚ je tento priemer na úrovni len 23 percent.

Závidieť máme čo Holanďanom. Až polovica z nich trávi v práci zvyčajne menej ako 34 hodín týždenne. Najväčšími workoholikmi v EÚ sú vo Švédsku, kde aspoň raz za mesiac strávi v práci viac ako desať hodín denne až viac ako polovica pracujúcich.

Nakoľko nároky kladúce na výkonnosť, efektivitu a odolnosť neustále stúpajú, je dôležité zaviesť si do života work life balance. Viaceré firmy preto zavádzajú do svojej podnikovej kultúry čas na oddych a na súkromný život. „V Poštovej banke nám záleží na tom, aby naši zamestnanci mali nastavenú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Prepojenie oboch týchto sfér zásadným spôsobom ovplyvňuje naše životné nastavenie, motiváciu a v konečnom dôsledku aj náš výkon,“ uvádza generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Ide tak napríklad o:

  • 5 dní voľna navyše, platené voľno pre osamelé matky a tehotné ženy,
  • pohyblivá pracovná doba a skrátený týždenný pracovný čas
  • stravný lístok nad zákonnú hodnotu,
  • príspevok pri dlhodobej PN alebo vážnych ochoreniach, zvýhodnená náhrada príjmu počas PN
  • príspevok na DSS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *