Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Slováci ročne ušetria 1577 eur. Takmer všetko však končí na bankových účtoch

Slovenské domácnosti dokázali podľa najaktuálnejších údajov NBS ušetriť v priemere desatinu svojich príjmov, čo ročne predstavuje 1577 eur. Napriek schopnosti odkladať však nevedia s peniazmi pracovať. Až 90 percent totiž stále visí na bankových účtoch. 

Hovorí sa, že umenie nie je veľa zarábať, ale naučiť sa šetriť. Ako si však sporiť tak, aby peniaze zarábali čo najviac? Investície majú oproti sporeniu vyšší potenciál zhodnotenia úspor. K dispozícii sú podielové fondy, alebo i priame investície na finančných trhoch.

Slováci dnes svoje úspory najčastejšie vkladajú na termínované vklady. Ku koncu júna 2016 tam bolo uložených celkovo 12,1 mld. eur. Pri vkladoch s viazanosťou do 1 roka, ktoré sú medzi Slovákmi najobľúbenejšie, bola pritom priemerná úroková sadzba len 0,8 % p. a.

„Aktuálne sadzby na trhu dosahujú svoje historické minimá. Základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky (ECB) je totiž od marca tohto roka na nulovej úrovni a depozitná sadzba sa nachádza v zápornom teritóriu, teda na úrovni –0,4 %. To tlačí smerom nadol aj úrokové sadzby z bankových produktov. Predpokladáme, že tento trend bude pokračovať aj naďalej a v najbližšej dobe zvyšovanie sadzieb zo strany ECB neočakávame,“ uvádza Jana Glasová, analytička Poštovej banky. 

Vhodným doplnkom ku klasickému sporeniu v banke preto je sporenie v podielových fondoch. Banky už cítia čiastočný odlev klientov z vkladových produktov. Snažia sa ich zachytiť podielovými fondmi ich koncernových skupín. Uvážlivý klient by sa však mal pozrieť i na fondy špecializovaných správcovských spoločností, a prípade i na možnosť začať opatrne obchodovať na finančných trhoch priamo.

5 rád pre úspešné pravidelné investície

Slováci sú vo všeobecnosti šetrný národ a v bankách majú viac peňazí uložených, ako z nich požičaných. Pre tých, ktorí sa chcú naučiť šetriť, ponúkame pre každý prípad šesť základných pravidiel, ako správne pristupovať k sporeniu:

1. Spravte si prehľad svojich mesačných príjmov a výdavkov.

2. Stanovte si sumu, ktorú použijete na investovanie.

3. Sumu na investície si odvádzajte na začiatku mesiaca. Nespoliehajte sa až na to, čo vám zostane.

4. Zvoľte si periodicitu investovania a dodržujte ju. Ideálne každý mesiac.

5. Zadajte si trvalý bankový príkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *