Piatok 22. marca. Meniny má Beňadik

Slováci sa zadlžujú aj kvôli telefónom, či značkovému oblečeniu pre svoje deti

Až 44 percent Slovákov si myslí, že je v poriadku kupovať si na dlh spotrebný tovar. Ide o najvyšší podiel zo všetkých európskych krajín. Vyplýva to z najnovšieho európskeho spotrebiteľského prieskum o výdavkoch a riadení domácich financií, ktorý realizovala inkasná spoločnosť Intrum v 24 krajinách vrátane Slovenska.

“Vidíme dramatický nárast v akceptovaní nakupovania na dlh. Môže to vyústiť do nezdravej, dlhodobej zadlženosti, “ upozorňuje Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia.

Rodičia sa zadlžujú aj kvôli deťom. Až 27 percent z nich uviedlo, že za posledný polrok si požičali peniaze, aby svojmu dieťaťu na základe sociálneho tlaku niečo kúpili.  Išlo najmä o mobilné telefóny, topánky alebo značkové oblečenie.

Európsky spotrebiteľský platobný prieskum ukázal, že rodičia v Európe sú citliví na sociálny tlak, ktorý ich núti míňať viac peňazí na svoje deti ako si môžu dovoliť. Za posledný rok zažil takýto sociálny tlak každý tretí rodič v Európe a väčšina (87%) z nich tomu tlaku aj podľahla.

Na Slovensku podľahne sociálnemu tlaku na nákup vecí pre svoje deti každý piaty rodič. Sú naň citliví najmä mladí rodičia vo veku  18 – 34 rokov.

Veľký vplyv na to majú najmä sociálne médiá. Každý tretí Európan (39%) vo všetkých vekových kategóriách súhlasí, že sociálne médiá vytvárajú tlak na vyššiu spotrebu. Na Slovensku je percento opýtaných, ktorí súhlasia s tým, že pociťujú tento pretlak ešte vyšší, až 53 percent.

Až tretina Európanov tvrdí, že nemá dostatok prostriedkov na dôstojný život. Slováci viac zdôrazňujú zodpovednosť škôl za vzdelávanie detí v problematike domácich financií.

Problémom teda je nedostatok informácií. Až 69 percent odpovedajúcich Slovákov by si želalo, aby sa mohli na škole naučiť viac o financovaní domácností. Výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil upozorňuje: „Spomedzi všetkých porovnávaných európskych krajín je toto najvyšší podiel. Zároveň je tento výsledok oveľa vyšší ako celoeurópsky priemer, ktorý predstavuje 51 percent.“

Jedným z ďalších zistení tohtoročného prieskumu je percento respondentov, ktorí zvažujú sťahovanie do inej krajiny z finančných dôvodov. Na túto otázku pozitívne odpovedalo celkovo 17 percent opýtaných Slovákov. Podobný je aj celoeurópsky priemeru. Avšak, v skupine mladých ľudí vo veku 18-24 rokov potvrdilo záujem o odsťahovanie sa do inej krajiny až 40 percent z celkového počtu oslovených.

V porovnaní s ostatnými krajinami V4 a Rakúskom je to druhé najhoršie miesto. Výraznejšie je to už len v Maďarsku (44%). V Poľsku odpovedalo kladne 31 percent, v Česku 17 percent mladých ľudí. Pre Slovákov sú najzaujímavejšími krajinami  na vysťahovanie Rakúsko, Česko, Anglicko a Nemecko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *