Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Slováci si ako ideálny dôchodok predstavujú sumu aspoň 900 eur

Penzia 10.09.2019 | 14:47 0 Komentárov

Očakávanie pracujúcej generácie sa odlišujú od súčasnej reality. Kým štátna penzia dnes dosahuje priemerne 460 eur, ich očakávanie ideálneho dôchodku je viac ako dvojnásobné.

Podľa výsledkov prieskumu si dve tretiny Slovákov predstavujú ako ideálny dôchodok sumu viac ako 900 eur mesačne. Z toho až 39 percent by chcelo dôchodok vo výške 900 až 1300 eur. Jedna štvrtina budúcich dôchodcov by si predstavovala ideálny dôchodok vyšší ako 1300 eur.

Súčasná priemerná výška starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne je pritom 460 eur.

Prieskum realizovala agentúra Focus pre Nadáciu PARTNERS. Uskutočnil sa medzi ekonomicky aktívnymi občanmi. Ďalším z jeho záverov je, že Slováci sa chcú na dôchodku venovať najmä vnúčatám a rodine (46 %), svojim záľubám (37 %), starať sa o dom a záhradku (27 %), a tiež cestovať a spoznávať svet (27 %).

Finanční odborníci sa zhodujú v tom, že dnešní aktívne pracujúci ľudia sa budú musieť na dôchodok, oveľa viac ako predchádzajúca generácia, pripravovať individuálne. Demografický vývoj totiž jednoznačné hovorí, že počet budúcich pracujúcich bude klesať a počet dôchodcov bude rásť. Bude teda menej prispievateľov a viac poberateľov štátnej penzie.

Ďalším argumentom je očakávaná výška penzie, ktorá viac ako dvojnásobne prekračuje súčasnú realitu. Vhodnou formou ako sa pripraviť na dôchodok je pravidelné investovanie. Sporenie ako také, samé o sebe totiž nestačí. Peniaze sa musia zhodnocovať na finančných trhov. Vhodnou alternatívou sú podielové fondy, alebo ETF fondy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial