Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Slováci si hľadajú nový byt pol roka, dom dvakrát dlhšie

Bývanie 07.10.2019 | 13:07 0 Komentárov

Nové bývanie si záujemcovia o byt nájdu väčšinou do šiestich mesiacov. V prípade domu je to zhruba rok.

“Tí, čo sa obzerajú po vlastnom bývaní, hľadajú oveľa dlhšie dom ako byt. V prípade domu ho až 38% záujemcov hľadá dlhšie ako 1 rok,“ uviedla Andrea Lazar, manažérka Oddelenia retailového segmentu ČSOB. Preferovanejším typom nehnuteľností je byt, a to najmä pre jeho nižšiu cenu (56%). Ako ďalšie dôvody uvádzali kupujúci to, že s bytom je menej starostí (17%), rozloha bytu je zatiaľ dostatočná (7%) a byt je dostupnejší aj z pohľadu dochádzania do práce (6%).

„Naopak, v prípade tých, ktorí sa rozhodli kúpiť si dom, bola ako jeden z najčastejších dôvodov spomínaná záhrada (34%), väčšie súkromie (26%) a väčší priestor (20%),“ dodala A. Lazar. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Go4insight vypracovaného pre ČSOB.

Najčastejšími dôvodmi, pre ktoré sa Slováci rozhodujú pre vlastnú nehnuteľnosť, sú potreba osamostatniť sa, založenie rodiny, vážny vzťah a dobrá finančná situácia.

Pri výbere nehnuteľnosti rozhoduje prioritne cena, hlučnosť, miera kriminality aj občianska vybavenosť. Na druhej strane, z prieskumu Go4insight vyplýva, že relatívne najmenej zohľadňovaný faktor je, či ide o pôvodný/rekonštruovaný stav resp. novostavbu, prípadne dostupnosť športovísk.

Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB odporúča kupujúcim dobre zvážiť výber lokality. „Lokalitu nehnuteľnosti klient nevymení zo dňa na deň. No zároveň lokalita, ktorá sa dnes zdá byť veľmi dobrá, sa môže v dlhodobom horizonte výrazne zmeniť. Tak k lepšiemu, ale aj horšiemu. Lokalita môže na atraktivite stratiť nedostatočnou infraštruktúrou, zmenou v počte a štruktúre obyvateľov a podobne,“ dodal na tlačovej konferencii.

Pri výbere nehnuteľnosti treba myslieť aj na jej dostupnosť, a to nie len formou automobilovej dopravy. „Môžeme predpokladať, že individuálna automobilová doprava bude postupne vytláčaná z miest, a preto bude zohrávať veľkú úlohu dostupnosť verejnej a diaľkovej dopravy. Čím jednoduchšie a rýchlejšie sa do lokality dá týmto spôsobom dostať, tým lepšie sa bude investícia do nehnuteľnosti zhodnocovať,” zdôraznil J. Futrikanič.

Dôležitý je tiež výber dobrého projektu. „Výhodu majú tie byty, ktoré sú súčasťou menších a svojim spôsobom jedinečných projektov. Neraz sú z pohľadu spracovania kvalitnejšie ako veľké projekty a zároveň na trhu nesúperia s takým počtom podobných nehnuteľností,“ priblížil J. Futrikanič.

Spôsob financovania je v prípade tých, ktorí si už nehnuteľnosť kúpili, aj tých, ktorí ju len plánujú kúpiť veľmi podobný. „Najčastejším zdrojom financovania bývania je hypotekárny úver (80%) v rôznej výške LTV, teda pomeru hypotéky k hodnote nehnuteľnosti. Prípadne jeho kombinácia s inými finančnými produktmi, ak to platobná kapacita klienta dovoľuje. Presne tretina z tých, ktorí si už nehnuteľnosť kúpili, si vystačila len s hypotekárnym úverom oproti dvom tretinám tých, ktorí úver kombinovali s ďalšími finančnými produktami alebo hotovosťou,“ priblížila A. Lazar. 

ČSOB pre záujemcov o bývanie sprístupnila webovú aplikáciu www.csobdomov.sk. Záujemcovia o nové bývanie vďaka nej získajú lepší prehľad o lokalite, v ktorej hľadajú svoju nehnuteľnosť, cenách či občianskej vybavenosti, vrátane škôl, nemocníc, obchodov, úradov a podobne.  Aplikácia v sebe prepája údaje realitných portálov, interné údaje ČSOB, ako aj dáta z verejne dostupných databáz a je bezplatná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial