Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Slováci si na Vianoce požičiavajú

Slováci už niekoľko rokov v prieskumoch deklarujú, že sa pre Vianoce zadlžovať neplánujú. Pravdou však je, že banky práve v mesiacoch pred Vianocami evidujú zvýšený záujem o spotrebné úvery. Predvianočnému obdobiu konkurujú výškou objemu novoposkytnutých spotrebných úverov len jarné mesiace. Útlm, naopak, banky zaznamenávajú počas januára.

Za všetko hovoria samotné štatistiky poskytnutých spotrebných úverov. „Vlani počas novembra požičali banky svojim retailovým klientom takmer 100 mil. eur vo forme nových spotrebných úverov, čo bolo o približne pätinu viac ako počas ktoréhokoľvek letného mesiaca. Minuloročný rekord padol ale v decembri, kedy banky požičali obyvateľstvu vo forme nových spotrebných úverov až 106 mil. eur. To bolo o takmer 30 % viac ako počas leta,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky

Trend zvýšeného záujmu o spotrebné úvery v predvianočných mesiacoch potvrdzujú aj štatistiky Poštovej banky. Ako uviedol manažér úverových produktov Poštovej banky Marián Prekop, „posledné mesiace kalendárneho roka bývajú aj pre Poštovú banku najsilnejšími čo do objemu novoposkytnutých spotrebných úverov. Len minulý rok sme počas predvianočných mesiacov požičali na spotrebných úveroch svojim klientom o takmer polovicu viac, než počas leta“.

Napriek tomu, že pred vianočnými sviatkami ľudia pomýšľajú na nový spotrebný úver častejšie, než počas leta, vianočné darčeky predsa len radšej zaplatia zo svojho. Podľa prieskumu Poštovej banky, ktorý uskutočnila medzi svojimi klientmi, si peniaze pred Vianocami požičiavame najmä preto, že si chceme skrášliť a vynoviť svoje bývanie. „Viac ako polovica bezúčelových spotrebných úverov uzatvorených v predvianočnom období je použitá práve na modernizáciu bývania, či už na menšiu rekonštrukciu alebo kúpu bytových dekorácií, bielej a čiernej techniky,“ dopĺňa Marián Prekop. Ľudia však pred Vianocami podľa prieskumu často siahnu po spotrebných úveroch aj kvôli kúpe auta alebo preto, aby si mohli splatiť iné dlhy. Naopak, najmenej si v tomto období požičiavame na dovolenky, svadby a ostatné rodinné oslavy.

Zdroj: TS Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *