Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Slováci si uvedomujú dôležitosť sporenia, až polovica to však robí nesprávne

Banky 30.10.2020 | 11:01 0 Komentárov

Podľa prieskumu považuje sporenie za dôležité až 86 % Slovákov a len jedno percento si myslí, že sporiť si je nepodstatné. Napriek tomu mnoho z nás nedodržiava základné pravidlo úspešného sporenia.

Je treba si sporiť pravidelne už z výplaty, nie z toho, čo z nej zostane na konci mesiaca. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že na konci mesiaca nám nezostane nič a teda ani nič neusporíme. Prieskum ukázal, že na takéto „zostatkové peniaze“ sa spolieha každý druhý Slovák. Ešte horšie si sporia v susednom Česku, kde takto reagovalo takmer 60 % opýtaných.

„Najjednoduchšou a najmenej bolestnou cestou, ako si sporiť, je nastaviť si trvalý príkaz splatný čo najskôr po termíne výplaty. Sporenie tak zaradíte medzi pravidelné výdavky a s týmito peniazmi už nebudete počítať vo svojom mesačnom rozpočte,“ odporúča Michal Orlovský, riaditeľ odboru správy majetku klientov Slovenskej sporiteľne.

Na účte v banke by sme mali držať len hotovostnú rezervu

Druhou zásadou sporenia je, že úspory netreba držať na bežnom účte. Dôvod je jednoduchý – riziko, že ich miniete, je pomerne vysoké. „Každý človek by mal mať samostatný sporiaci účet. Výhodou je, že vám na jednej strane vytvára bariéru, aby ste úspory neminuli, a na druhej strane vám peniaze umožní jednoducho vybrať, keď ich budete potrebovať,“ vysvetľuje M. Orlovský.

Ani na sporiacom účte však nie je rozumné držať všetky úspory. V prípade, že sa vám už podarilo si sporením vytvoriť finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných platov, môžete sa začať obzerať po investičných produktoch.

„Tradičné bankové účty ponúkajú vysokú bezpečnosť, no zhodnotenie úspor je minimálne. Zároveň tu máme infláciu, ktorá spôsobuje, že skutočná hodnota peňazí uložených v banke postupne klesá. Preto je rozumné, najmä pri úsporách na stredno- a dlhodobé ciele ako vzdelanie detí či dôchodok, siahnuť po investičnom sporení do fondov. To je dostupné už od 20 eur mesačne,“ hovorí Pavol Vejmelka, člen predstavenstva spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne.

Pri fondoch však platí, že nie každý fond je vhodný pre každého. Navrhnúť kvalitný individuálny finančný plán vrátane výberu vhodných investičných nástrojov by mali profesionáli.

Záujem o sporenie rastie aj napriek koronakríze

Napriek tomu, že mnohí Slováci pocítili negatívne dôsledky súčasnej krízy vo svojich peňaženkách, ich prístup k sporeniu to nezhoršilo. Podľa M. Orlovského nedošlo k rušeniu sporení a nezmenila sa ani priemerná suma, ktorú si ľudia mesačne  posielajú na sporiace účty. Tá sa v Slovenskej sporiteľni podľa typu sporenia pohybuje na úrovni 65 – 130 eur.

Podobná situácia je aj v podielových fondoch. „V marci až máji došlo ku krátkodobému pokles záujmu o investičné sporenie. Potom sa však dopyt nielen vrátil späť, ale sumy, ktoré ľudia pravidelne investujú do fondov, sa výrazne zvýšili. Celkovo u nás noví klienti mesačne zainvestujú prostredníctvom investičných sporení o polovicu vyššiu sumu ako vlani,“ uvádza P. Vejmelka.

Záujem o sporenie by mal rásť: „Vývoj posledných mesiacov ukázal, že mať vytvorené rezervy je základný predpoklad zvládnutia nepredvídateľných udalostí. Som presvedčený, že teraz to chápu už aj ľudia, ktorí doteraz na zadné vrátka nemysleli, a že ich to k sporeniu bude motivovať, pripomína M. Orlovský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial