Stvrtok 27. február. Meniny má Alexander

Slováci sú nespokojní s kvalitou života

Slováci sú pesimisti. V pravidelnom prieskume Eurobarometer označilo 84 percent opýtaných Slovákov stav domácej ekonomiky ako zlý. Na druhej strane, len 13 percent respondentov sa domnieva, že sa hospodárstvu darí. Tri percentá nevedeli alebo nechceli odpovedať. Výsledky sú o poznanie horšie ako priemer európskej 28mičky.

Priemerne v EÚ hodnotí stav domácej ekonomiky ako dobrý 34 percent respondentov, negatívne naladených je 63 percent e a tri percentá opýtaných nevedeli odpovedať.

Podobne zle dopadlo hodnotenie osobnej situácie a kvality života občanov. Za dobrú ju považuje len 24 percent respondentov, naopak 74 perent nežije podľa prieskumu dobre. Odpovedať nevedeli dve percentá účastníkov prieskumu. 

Celoeurópsky priemer je aj v tomto prípade iný. Viac než polovica (56 percent) občanov EÚ považuje úroveň života v svojej krajine za dobrú, 42 percent respondentov je nespokojných a dve percentá nevedeli odpovedať. V prieskume sa ľudí pýtali aj na spokojnosť s finančnou situáciou v ich domácnostiach. 

Pozoruhodné, že pri hodnotení finančnej situácie, sú Slováci optimistickejší. Za dobrú ju považuje 55 percent opýtaných Slovákov, priemer EÚ je 66 percent, a ako zlú ju označilo 43 percent obyvateľov Slovenska.

Prieskum Eurobarometer prebieha v 28 krajinách Európskej únie. Ostatné kolo sa uskutočnilo od 31. mája do 14. júna tohto roku na vzorke 28 004 respondentov. Na Slovensku sa prieskumu  zúčastnilo 1024 respondentov.

Zdroj: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *