Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Slováci sú pri hodnotení budúcoročných výdavkov pesimisti

Až sedem z desiatich dopytovaných Slovákov očakáva, že ich bežné výdavky na chod domácnosti na budúci rok vzrastú. Až 20 percent ľudí pritom počíta s výrazným zvýšením. 

To je záver prieskumu spoločnosti Home Credit. Jej analytik Michal Kozub hovorí, že obavy ľudí nie sú na mieste. “Na Slovensku sa v poslednom roku ceny vôbec nezvyšujú. Životné náklady naopak mierne klesajú, zatiaľ čo mzdy rastú. Aj keby na budúci rok ceny mierne rástli, tak mzdy rozhodne budú stúpať rýchlejšie,” konštatuje Kozub.

Zvýšenie platu čaká na budúci rok len tretina Slovákov. Väčšina z nich nemá prehnané očakávania, pretože počítajú s prilepšením o maximálne 40 eur. Podľa Kozuba je ale reálny aj výraznejší rast platov. “V dnešnej dobe výrazne klesá nezamestnanosť. Nikoho neprekvapí, že v niektorých odvetviach už nie je dostatok zamestnancov a dopyt prevyšuje ponuku. To tlačí aj na mzdy, aby rástli. Mimo toho rastie celá ekonomika a firmám sa darí dobre. Preto by mali byť schopné a ochotné pridávať na mzdách,” tvrdí analytik.

Len osem percent opýtaných si myslí, že ich výdavky na budúci rok klesnú.

Prieskum sa uskutočnil v termíne na prelome novembra a decembra a realizovala ho agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia na reprezentatívnej vzorke 510 respondentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *