Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Slováci zaostávajú pri investíciach do zníženia energetickej náročnosti bývania

Banky Peter Apolen 26.04.2017 | 09:46 2 komentáre

Moderné technológie umožňujú pri rekonštrukcii nielen skrášliť bývanie, ale pri správnej investícii aj znížiť mesačné náklady s ním spojené.  Na rekonštrukciu je možné použiť i pôžičku, ktorá sa pri nižších nákladoch na bývanie javí ako dobrá investícia.

Slovensko v porovnaní s mnohými vyspelejšími krajinami EÚ zaostáva vo využívaní modernejších a efektívnejších technológií, ktoré znižujú náklady na bývanie. Lepšie sú na tom dokonca aj  susední Česi a samozrejme tiež Rakúšania, Nemci, či Poliaci, ktorí investujúi do zníženia energetickej náročnosti bývania výrazne viac už v minulosti. Investície domácností do nízkoenergetických štandardov, obnoviteľných zdrojov energie, či zateplenia, sú u nás výrazne nižšie.

“Samotné náklady na energie a bežný chod domácnosti bez výdavkov na údržbu tvoria takmer jednu sedminu celkových výdavkov na spotrebu Slovákov. Ide teda o jednu z najväčších položiek spotreby. Navyše, v porovnaní s mnohými inými zložkami spotreby, je možnosť domácnosti priamo znížiť tieto výdavky, nižšou spotrebou alebo náhradou za iný tovar či službu veľmi limitovaná,” uvádza Andrej Arady, makroekonóm VÚB.

Pritom z ekonomického hľadiska je oveľa výhodnejšie investovať do vylepšenia bývania, ako šetriť na rekonštrukciu. Najefektívnejšie úspory je možné dosiahnuť investíciou do zateplenia, výmeny okien, či nového kotla, slnečných kolektorov na ohrev teplej vody alebo vykurovanie. V niektorých prípadoch je možné znížiť náklady na energie a kúrenie až na desatinu pôvodných nákladov.

Príklad – výmena starých okien za nové „pasívne“ v hodnote 7040 eur financované pomocou pôžičky:

Cena rekonštrukcie:

7040 eur

Náklady na rekonštrukciu (celkové náklady na úver počas 8 rokov):

10 328 eur

Ročná úspora energie po rekonštrukcii:

800 eur

Celková úspora energie počas 8 rokov splácania úveru:

6400 eur

Rekonštrukcia okien priniesla už počas doby splácania úveru úsporu nákladov na energie vo výške 6400 eur, čím sa de facto úver z väčšej časti splácal sám. Ak vezmeme do úvahy životnosť takýchto okien, ktorá je 30 rokov, ich výmenou ušetrí človek až 24 000 eur. Návratnosť je teda ďaleko vyššia ako náklady na úver.

“Motiváciou rekonštrukcie zameranej na úsporu energií sú pre majiteľa predovšetkým oveľa nižšie náklady na energie, ktoré veľmi často prevýšia náklady na úver. Takisto vyšší komfort bývania v zime aj v lete a dlhodobé zhodnotenie nehnuteľnosti,” vysvetľuje Bjorn Kierulf, architekt a odborník na energeticky efektívne bývanie.

2 odpovede na “Slováci zaostávajú pri investíciach do zníženia energetickej náročnosti bývania”

  1. Milo Fil. píše:

    My sme si na rekonštrukciu domu požičali, pretože sme to chceli urobiť hneď a všetko naraz, včetne fasády okien a dverí, takže požička bola celkom veliká, ale súhlasím s článkom ohľadne toho že nové okná možu na kúrení trochu ušetriť, my tie nové máme asi rok a účty sa o niečo zmenšili, alebo aspoň mi to tak príjde, pretože potom čo nám ich vekra nainštalovala tak to bolo pocitovo poznať hneď že je v dome vatšie teplo ale zatiaľ nejak závratne. Pre nás je teraz ale dobré že všetko máme zase na pár desiatok rokov hotové.

  2. PavolDirovsky píše:

    Ja som spokojný s tým, ako som náš dom postavil. Nepríde mi, že by bol nejako energeticky náročný. Na kúrenie nám slúži krbové kachle, na ktorá máme napojený komín, ktorý som kúpil z https://www.komin-lacno.sk/ a bez problému nám celý dom vykúri. Drevo navyše nie je drahé, takže nás vykurovacia sezóna stojí pár tisíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial