Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Slovákov lákajú európske daňové raje

Stovky podnikateľov každoročne presúvajú svoje sídla do daňových rajov – na Slovensku stále podnikajú, ale dane platia inde. Práve nižšie dane sú spoločne s túžbou po anonymite najčastejšími dôvodmi odchodu.

Menej časté sú presuny pre zlepšenie právnej ochrany alebo získanie imidžu zahraničnej spoločnosti. Odliv firiem nespomalilo ani prijatie eura – záujem o presun sídla rastie ročne približne o 15 percent.

„Očakávam, že atraktivita daňových rajov naďalej porastie. Podnikatelia sú na Slovensku stále vnímaní trochu podozrivo a musia podrobne odhaľovať svoje majetkové pomery. K rozhodnutiu presunúť firmu prispieva taktiež obava, že kvôli vysokému schodku štátneho rozpočtu nakoniec vzrastú i dane právnických osôb,“ hovorí daňový analytik spoločnosti Akont Trust Company Michal Friedberger.

Hlavným motorom odchodu zo Slovenska sú nižšie dane. Rozhodujú u 42 % podnikateľov. „Firmy sa presúvajú najmä do Holandska alebo na Cyprus. V poslednej dobe je atraktívny taktiež Nový Zéland. Podnikateľov láka nižšie zdanenie príjmu právnických osôb alebo nízke zdanenie obchodovania s cennými papiermi,“ uvádza Michal Friedberger. Popiera vžitú predstavu, že za výhodnejšími daňami miznú firmy na Bahamy alebo Kajmanské ostrovy. Tropické daňové raje slovenskí podnikatelia prakticky nevyužívajú.

Zdroj: TS Akont Trust Company. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *