Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Slovenská ekonomika pokračuje v svižnom raste

Makroekonomika 07.12.2018 | 17:46 0 Komentárov

Hrubý domáci produkt vzrástol v treťom štvrťroku medziročne o 4,6 percenta. Pokračoval tak v rýchlom raste z predchádzajúceho kvartáli 4,5 percenta.

Pod rast ekonomiky sa pozitívne podpísal  najmä domáci dopyt. „Hoci fixné investície medziročne klesli o 5,7 percenta, silný rast zásob však spôsobil, že celková tvorba hrubého kapitálu bola na úrovni 6,3 percenta,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Spotreba domácností stúpla o 3,2 percenta. „Rezké tempo reflektuje naďalej priaznivý vývoj na trhu práce, ktorý pomáha zvyšovať disponibilný príjem domácností,“ hovorí analytička.

Nominálne mzdy totiž medziročne stúpli o 6,1 percenta, čo je síce o niečo menej ako v prvej polovici tohto roka (6,4 %), ale stále ide o rýchle tempo rastu.  Po zohľadnení inflácie sa reálne mzdy zvýšili o 3,3 percenta. Miera nezamestnanosti  sa znížila na 6,4 percenta, čo predstavuje oproti minulému roku pokles o 1,6 percentuálneho bodu.

Tretím komponentom domáceho dopytu je spotreba verejnej správy, ktorá vzrástla o 1,6 percenta.

Čisté vývozy prispeli k rastu ekonomiky iba mierne (približne o 0,3pb), keďže dynamika rastu dovozov bola blízko tempa rastu vývozov.  Silný rast  dovozov súvisí s oživenou spotrebou domácností ako aj dovoznou náročnosťou viacerých investícií na Slovensku.  „Od budúceho roku sa očakáva výraznejší vplyv na čisté vývozy vzhľadom na produkciu novej automobilky pri Nitre,“ naznačuje K. Muchová.

Napriek tomu by si v štruktúre rastu po zvyšok roka mal podľa analytičky kľúčovú pozíciu udržať domáci dopyt, najmä spotreba domácností a investície. Celkové tempo rastu HDP za celý rok očakáva na úrovni 4,3 percenta.

Štatistický úrad, ktorý údaje zverejnil, revidoval zároveň aj čísla z predchádzajúcich dvoch štvrťrokov. Za prvý kvartál nahor o 0,1 percentuálneho bodu na 3,7 percenta a za druhý kvartál o 0,3 percentuálneho bodu na 4,5 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *