Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Slovenská ekonomika potiahne tvorbu nových pracovných miest

Európska komisia predpokladá, že solídny rast slovenskej ekonomiky umožní vznik nových trvalých pracovných miest. Nezamestnanosť by mala podľa nej na budúci rok klesnúť pod sedem percent. 

Napriek optimizmu z pomerne vysokého ekonomická rastu je Európska komisia oproti slovenským inštitúciám pesimistickejšia. Vo svojej zimnej prognóze znížila predpoveď rastu HDP na tento rok z 3,2 na 2,9 percenta a v roku 2018 z 3,8 percenta na  3,6 percenta. Národná banka Slovenska odhaduje tohtoročný rast na 3,1 percenta a budúcoročný na 4,2 percenta.  

Motorom slovenskej ekonomiky bol vlani najmä zahraničný dopyt, ale aj nárast spotreby domácností. Nie veľmi priaznivo sa však vyvíjali firemné investície, keďže skončilo programové obdobie dotácii z európskych fondov. Slušná ekonomická aktivita by však mala pokračovať i tento rok, „čo podporí trh práce a trvalú tvorbu pracovných miest“.

Pravdepodobne sa dočkáme nárastu inflácie a po troch rokoch znižovania spotrebiteľských cien, by sme mohli vidieť naštartovanie rastu cien na rozumnú úroveň. Inflácia pravdepodobne prikrášli i pomerové ukazovatele hospodárenia štátu. Klesnú tak rozpočtový schodok ako aj dlh v pomere k HDP.

Komisia predpokladá, že nezamestnanosť, by tento rok mala klesnúť na 9 percent a na budúci pod osem percent. Spotrebiteľské ceny vlani klesli o 0,5 percenta. V tomto roku sa očakáva ich nárast o 0,9 percenta a na budúci rok o 1,4 percenta.

Deficit verejných financií sa vlani klesol na 2,2 percenta HDP. Tento rok sa počíta tento rok s jeho poklesom na 1,4 percenta HDP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *