Sobota 25. mája. Meniny má Urban

Slovenská ekonomika rastie druhým najrýchlejším tempom v EÚ

Slovenské hospodárstvo rástlo v 2. kvartály o slušných 3,7 percenta. Je to druhý najvyšší rast v EÚ. Najviac pridala ekonomika Rumuska s rastom 5,9 percenta.

Slovenská ekonomika v druhom štvrťroku zrýchlila tempo rastu z 3,4% na 3,7% medziročne. Podporu mu dodal akcelerujúci export a silnejúca domáca spotreba. Vývoz výrobkov a služieb zrýchlil z 0,2% na 7,7% medziročne. Expandujúci priemysel, najmä výroba automobilov, strojov a kovov, sa podpísali pod rast vývozu. Ekonomika však ťaží aj zo silnejúcej spotreby domácností.

Rast v druhom štvrťroku dosiahol 3%, čo je najsilnejší rast za dva a pol roka. Spotrebe napomáha aj rastúca zamestnanosť (+3,1%), či reálne mzdy. Ekonomický rast presahujúci 3% pomáha rýchlejšie vytvárať nové pracovné miesta a viac zamestnaných ľudí zase vytvára priestor pre podporu spotreby. Rast reálnych miezd síce mierne spomalil z 3,8% na 3,4% ale stále je na solídnej úrovni. Investície naopak medziročne stagnovali po 1,5% raste v prvom štvrťroku.

Už skôr sme však avizovali, že minuloročné dvojciferné tempo rastu sa nedá očakávať. Bolo totiž spojené s dočerpávaním eurofondov. Nové súkromné investície budú nabiehať iba postupne a pravdepodobne ovplyvnia záver tohto roka a následne aj ten budúci. Ide najmä o investície v automobilovom priemysle ako aj výstavbu diaľnic.

Slovensko bolo v druhom štvrťroku najrýchlejšie rastúcou ekonomikou spomedzi krajín platiacich spoločnou menou (medziročne). Z krajín EÚ zaznamenalo rýchlejší medziročný rast iba Rumunsko (5,9%).

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *