Piatok 10. apríla. Meniny má Igor

Slovenská ekonomika sa v závere vlaňajška odrazila od dna

Makroekonomika 14.02.2020 | 10:37 0 Komentárov

Ekonomika na Slovensku už v 4. štvrťroku 2019 nespomaľovala svoj rast tak, ako to bolo v druhom a treťom kvartáli vlaňajška, vyplýva z dnes zverejneného rýchleho odhadu Štatistického úradu.

V medziročnom porovnaní sa výkon hospodárstva zvýšil o 2,1% a medzištvrťročný rast po sezónnom očistení dosiahol 0,6%. V treťom štvrťroku to pritom bolo len 1,3%, respektíve 0,4%. 

Naopak ročný rast zamestnanosti v hospodárstve sa ďalej spomalil na 0,7% a medzištvrťročne počet pracujúcich už takmer nerástol (+0,1%). Potvrdzuje sa tak zotrvačnosť trhu práce, ktorý na vývoj ekonomiky reaguje s určitým oneskorením.

Podrobnejšie čísla za štvrtý štvrťrok štatistici zverejnia až začiatkom marca. Podľa mesačných údajov za október až december hospodárstvu zrejme pomohli najmä čisté vývozy, teda rozdiel medzi exportami a importmi tovarov a služieb. 

Aj keď priemyselná produkcia v závere vlaňajška v medziročnom porovnaní klesala ešte výraznejšie ako v treťom štvrťroku (-6,0% verzus -3,8%), exporty tovarov merané v bežných cenách už v medziročnom porovnaní mierne vzrástli (+0,7% verzus -1,2% v treťom kvartáli). Znamená to, že firmy začali vo väčšom vyvážať produkciu, ktorú v predchádzajúcich mesiacoch vyrábali len “na sklad”. 

Keďže zahraničný obchod zaknihoval za október až december prebytok o viac ako 320 mil. eur vyšší ako vlani, mal by byť príspevok čistých vývozov zo Slovenska na rast HDP citeľne kladný. Teda nie negatívny, ako v druhom a treťom kvartáli.

Horšie ako v treťom kvartáli sa medziročne vyvíjali miestne výkony v stavebníctve (-6,9% verzus -5,7%), čo naznačuje slabý príspevok investícií k celkovému rastu. Podľa oficiálnych čísel sa horšie vyvíjali aj tržby v maloobchode (-3,2% verzus -2,2%). Vývoj výberu DPH však nenaznačuje až tak negatívny trend predajov v obchodoch a tak môže ísť aj o metodologický problém.

Predpokladáme, že ekonomiku ďalej ťahal aj domáci dopyt. Dobre sa darilo najmä niektorým odvetviam služieb, napríklad reštauráciám a pohostinstvám (tržby v 4. štvrťroku medziročne vyššie o 24%) a hotelierstvu (+18,1%) či sektoru informácií a komunikácie (tržby medziročne vyššie o 13%).

Priemerná mzda v hospodárstve zrejme spomalila svoj rýchly rast druhého a tretieho štvrťroka. V súkromnom sektore podľa mesačných dát za vybrané odvetvia rástla v poslednom štvrťroku už len tempom 4,2%. Priemer za celú ekonomiku by však mal byť vyšší – pre rýchly rast platov vo verejnej správe.

Výhľad na najbližšie obdobie ostáva skôr negatívny. Mierne zlepšenie hospodárskej situácie síce naznačuje aj januárový index ekonomického sentimentu, no my našu prognózu rastu HDP v roku 2020 ponechávame na úrovni 2,0%, teda naďalej pod potenciálom ekonomiky. Hrozba ďalšieho vyostrovania obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa síce znížila, no máme tu šíriaci sa koronavírus a stále nedoriešený brexit.

Michal Lehuta, makroanalytik VÚB banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *