Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Slovenská ekonomika spomalila na len 1,3 %

Makroekonomika 14.11.2019 | 10:23 0 Komentárov

Ročný rast výkonu slovenského hospodárstva sa v treťom štvrťroku podľa rýchleho odhadu štatistikov spomalil až na 1,3%. Bankoví analytici pritom pre tretí kvartál očakávali podobnú dynamiku ako v druhom štvrťroku, teda od 1,8 do 2,4%.

Slovenská ekonomika už druhýkrát v tomto roku výrazne negatívne prekvapila. Ukazuje sa, že hospodárske spomalenie v eurozóne a najmä v Nemecku na ňu dolieha veľmi výrazne.

Podrobnejšie štvrťročné čísla budú známe až začiatkom decembra, avšak z mesačný dát je zrejmé, že pokles rastu podobne ako v druhom štvrťroku spôsobil najmä zahraničný dopyt, ktorý znížil výkon priemyselnej produkcie i čisté vývozy.

Priemyselná produkcia sa v júli až septembri medziročne znížila o zhruba 2,6 percenta, vývoz tovarov z krajiny následne o 1,5 percenta. Mínusy však zaknihovali aj stavebníctvo (-3,8%) ako aj maloobchodné tržby (-2,2%).

Napriek rýchlo rastúcim mzdám a stále aj vyššej zamestnanosti tak ľudia v obchodoch až tak veľmi nemíňajú. Avšak domáci dopyt aj v treťom kvartáli z hľadiska tržieb dovolil rásť odvetviam ubytovania, reštaurácií a pohostinstiev, dopravy, rôznym odborným službám, ale aj predaju a oprave áut.

Zamestnanosť v ekonomike sa v mesiacoch júl až september medziročne zvýšila o jedno percento a svoje tempo tiež znížila. S pretrvávajúcim silným spomalením ekonomiky sa v najbližších štvrťrokoch môže postupne dostať aj do mínusu – podobne, ako počas spomalenia v rokoch 2012 a 2013 (viď graf nižšie). Počet pracujúcich v priemysle sa už v medziročnom porovnaní znižuje, zatiaľ ho však kompenzuje rastúca zamestnanosť v službách.

Horší ako očakávaný hospodársky vývoj na Slovensku si zrejme znovu vyžiada revíziu makroekonomických prognóz na tento i budúci rok smerom nadol. To nebude spôsobovať len problémy v hospodárení firiem, ale aj štátu.

Svetlom na konci tunela môže byť postupne stabilizujúca sa situácia v Nemecku, našom najväčšom obchodnom partnerovi. Najväčšia ekonomika eurozóny v treťom štvrťroku vykázala mierny rast HDP (+0,1% medzištvrťročne) a nie pokles, ako sa očakávalo. Technickej recesii (dvom za sebou idúcim poklesom HDP) sa tak znovu vyhla.

Michal Lehuta, makroekonóm VÚB banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *